szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

35 év igen hosszú idő az elektronikai eszközök történetében, készülékek jönnek, majd válnak elavulttá, kidobandóvá. Úgy tűnik, a Nintendo legendás konzolja nem ezek közé tartozik: Japánban újra nagy a kereslet a Game Boyra. De olyan nagy, hogy még a használt, sőt alig működő konzolokat is jó áron lehet eladni.

1989 tavaszán jelent meg a Nintendo nyolcbites kézi videójáték-konzolja, és bár nem ez volt az első készülék a kategóriájában, nem túlzás azt állítani, hogy elementális hatása volt a játékiparra. Beindította a kézikonzolok piacát, újszerű „menet közbeni” élménnyel ajándékozta meg a játékosokat, és számos későbbi hordozható játék alapjává vált. Megmutatta azt az embereknek, hogy nem kell játéktermekbe járniuk, vagy hatalmas otthoni konzolba fektetniük a videojátékok kedvéért.

Azóta persze már sok víz lefolyt a Szumidán, de a Game Boy nem merült feledésbe, sőt, egyfajta reneszánszát éli. Olyannyira, hogy Tokió forgalmas, műszaki boltjairól ismert bevásárlónegyedében meglepően magas áron árulják, és az eszközöket meg is veszik.

Az egyik boltban például egy átlátszó, működő Game Boyért dobozzal és használati utasítással együtt akár 80 ezer forintnak megfelelő összeget is elkérnek, míg egy normál színes Game Boyért, amelyeknek öregedő LCD-képernyőjén néhány meghibásodott sor is van, 56 ezer forintnak megfelelő összeget kérnek. De ami igazán meglepő, még azok a Game Boyok sem olcsók, amelyek hibásak, sőt olyat is árulnak, ami szinte nem is működik.

Az egyik bolt eladói úgy nyilatkoztak, hogy az üzletben nagy az érdeklődés a használt Game Boy termékek iránt. Többször is érdeklődtek első generációs Game Boy Advance konzolok felől, és még olyan ütött-kopott Game Boyok is elfogytak, amelyekben nincs meg az összes alkatrész. Egy Game Boynak, aminek elemtartójában valamiféle „rejtélyes folyadék” van, 14 980 jen (körülbelül 34 ezer forint) került az árcédulájára, és még egy teljesen ütött-kopott és majdnem tönkrement konzolért is elkérnek 7 ezer forintnak megfelelő összeget.

Akiba PC Hotline

De vajon mi az oka ennek a hirtelen drágulásnak a Game Boyok esetében. Az egyik japán forrás szerint többek között a külföldi turisták Covid utáni visszatérése a kereslet egyik mozgatója. A Nintendo kézi konzolja még azok számára is ikonikus, akik még nem éltek, amikor megjelent, és a turisták a legendás dizájn miatt is keresik ezeket az eszközöket. Mindemellett – véli az idézett forrás – a gyengébb japán jennek is köszönhető, hogy a külföldiek nem sajnálják a pénzt arra, hogy a kezükbe vehessék a Nintendo kézikonzol történetének egy-egy darabját.

A módosított Game Boy konzolok piaca is növekszik, és bár nagyon sok új alkatrészt gyártanak a konzolhoz, például képernyőket, hangszórókat, gombokat és még újratölthető akkumulátorokat is, sok moddernek (módosítónak, hardver-átalakítónak) még mindig szüksége van a „nyers” konzolra, hogy elvégezhesse a munkájukat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!