szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Június 27-én és június 29-én is elhalad egy-egy aszteroida a Föld mellett. Előbbi a nagyobb, de jóval nagyobb távolságra kerüli majd el a bolygónkat, mint a két nappal később érkező társa.

Rövid időn belül két hatalmas aszteroida is elhalad majd a Föld mellett – közölte az Európai Űrügynökség (European Space Agency, ESA). A kettő közül a kisebb a 2024 MK – a nevében szereplő szám azt az évet mutatja, amikor felfedezték. Igen, az égitestről az idei évig semmit sem tudtak a szakemberek. A felfedezés olyannyira friss, hogy alig két hete regisztrálták.

Mindez már önmagában sem túl megnyugtató tény, az pedig további aggodalomra ad okot, hogy a 2024 MK alig 290 ezer kilométerre halad el a bolygónk mellett. Ez a Föld és a Hold közötti távolság nagyjából 75 százaléka, így az ESA szerint akinek van egy kisebb teleszkópja, akár meg is pillanthatja az aszteroidát. Az objektum átmérője egyébként valahol 120 és 260 méter között van, vagyis ha keresztezné a Föld pályáját, nem égne el a légkörben. De szerencsére nem keresztezi.

No Title

No Description

Az 2024 MK június 29-én, magyar idő szerint 15 óra 45 perckor lesz a legközelebb a Földhöz.

Ennél termetesebb az az aszteroida, amely szintén elhalad majd a bolygónk mellett. A 2011 UL21 jóval nagyobb és ismertebb. Az égitest a számítások szerint 2310 méter átmérőjű, így az eddig felfedezett földközeli objektumok 99 százalékánál nagyobb. A 2011 UL21 június 27-én lesz majd a legközelebb a bolygónkhoz, de így is 17-szer messzebb lesz, mint a Föld és a Hold közötti legrövidebb távolság. Ez 6 634 850 kilométert jelent.

No Title

No Description

A 2011 UL21 június 27-én, magyar idő szerint 22 óra 14 perckor közelíti meg a Földet.

Az ESA azt írja, egy kisebb teleszkóppal ez is megfigyelhető.

Érdekesség, hogy a két objektum érkezése szinte egybeesik a nemzetközi aszteroidanappal. Ezt minden évben június 30-án tartják, az 1908-as tunguszkai esemény emlékére. A múlt évszázad elején ezen a napon, helyi idő szerint 7 óra 13 perckor Szibéria középső részén, az Alsó-Tunguszka és a Léna folyó között a légkörbe lépett egy égitest, majd tűzgömbbé vált és felrobbant.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!