szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ausztrál kutatók megoldása segíthet megoldani a szerves hulladék jelentette globális problémát.

Az emberiség számára nemcsak a szervetlen, a szerves hulladék kezelése is egyre nagyobb problémát okoz. Ezek feldolgozása, semlegesítése nem könnyű és nem olcsó feladat, az ausztrál Macquarie Egyetem tudósai azonban kidolgoztak egy eljárást, amely segíthet ebben. A The Guardian beszámolója szerint a kutatók a génszerkesztés technológiájához nyúltak, hogy kívánatos módon módosítsák a fekete katonalegyeket.

A tudósok célja az volt, hogy az egyébként is szervers hulladékon élő lárvák az eddiginél többet tudjanak elfogyasztani a táplálékukból, ami segít csökkenteni a hulladék mennyiségét. Nem mellesleg: eközben olyan zsírvegyületeket és enzimeket termelnek, amit a bioüzemanyagoktól a kenőanyagokon át a kiváló minőségű takarmányok előállításáig bármire fel lehet használni.

Ahogy a lap megjegyzi: a fekete katonalegyeket már most is használják, hogy csökkentsék az élelmiszer-hulladék mennyiségét, a genetikájuk megváltoztatásával azonban szélesebbé vált az általuk elfogyasztott anyagok köre.

A Communications Biology tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint csak az élelmiszer-pazarlás évente egymilliárd tonna hulladékot termel, amit mindenképpen kezelni kell. A fekete katonalegyek ráadásul az Antarktiszon kívül minden kontinensen megtalálhatók. Ha valakinek van komposztálója, szinte biztos, hogy a környékén ott a rovar.

A számítások szerint a légylárvák testtömegük duplájának megfelelő szerves hulladékot képesek elfogyasztani naponta, és más rovarokhoz hasonlóan lárváikat állati takarmányozásra használják fel. Maciej Maselko, az egyetem tudósa szerint a legyek gyorsabban el tudják fogyasztani a hulladékot, mint a mikrobák.

Ne kapkodjon, lehet, hogy önnél még nem indul a biohulladék-gyűjtés! Kérdezz-felelek az új barna kukás rendszerről

Azt már tudjuk, hogy januártól indul a konyhai hulladékok szelektív gyűjtése, de sok kérdés még tisztázatlan volt, egészen mostanáig. Ki gyűjtheti külön a biohulladékot? Mit lehet bedobni az új, barna kukákba, és mit nem? Pénzbe kerül majd? Kötelező lesz? Nem lesznek túl büdösek az új kukák? Itt vannak a válaszok.

A kutatók egy olyan körforgásos gazdaság létrehozását tervezik, ahol a hulladék valójában táplálék. Az egyetem szakemberei ezért hozták létre az EntoZyme nevű céget, amely a tervek szerint 2024 végén vagy 2025 elején hozná forgalomba az első génmódosított fekete katonalegyeket, amiket aztán a hulladéktárolókban lehetne hasznosítani.

Maselko szerint nem kell attól tartani, hogy a legyek kiszabadulva elterjednének, a génszerkesztésnek köszönhetően ugyanis nem tudnak repülni, így a hulladéktárolón kívüli életre alkalmatlanok. A kutatók akkor takarítják be a rovart, amikor az bebábozódik. Az általuk termelt enzimet a texit- és a gyógyszergyártás során is fel lehetne használni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!