szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók a generatív mesterséges intelligencia rátermettségét mérlegelték abban az esetben, ha a gépi algoritmusnak arról kellett döntenie, szükséges-e kórházba szállítani a sürgősségi osztályon megjelent beteget. A generatív MI meglepően derekasan helyt állt, még viszonylag rövidebb képzést követően is.

A New York-i Icahn Orvostudományi Iskola kutatói úgynevezett retrospektív (azaz a múltat áttekintő) vizsgálat során az egyesült Államok egyik nagyvárosában található nagy kórház adatait elemezték 864 ezer sürgősségi esettel összefüggésben. Az esetek 18,5 százalékában szállították kórházba a beteget.

A szakembereket az érdekelte, hogy a generatív mesterséges intelligencia, különösen a nagy nyelvi modellek, amilyen a GPT-4 is, mennyire tudnak helyt állni, ha meg kell jósolniuk a kórházi felvétel valószínűségét a sürgősségi osztályok pácienseinél. Éppen ezért hasonlították össze a fejlettebb GPT-4-et hagyományos gépi tanulási modellekkel különféle forgatókönyvek esetén, illetve önmagukban, majd a hagyományos „emberi” módszerekkel kombinálva.

Még a kutatókat is meglepte, mennyire jól teljesített a GPT-4 és milyen helytálló indoklásokat adott a döntéseihez. Egyébként éppen ez az indoklási képesség helyezi a generatív mesterséges intelligenciát a hagyományos modellek fölé. Az is mellettük szól, hogy az egyszerűbb gépi tanulási modellek képzéséhez több millió rekordra van szükség, a nagy nyelvi modellek viszont hatékonyan tanulhatnak akár néhány példából. Ráadásul az LLM-ek a gépi tanulás előrejelzéseit is beépíthetik saját döntéseikbe.

Azt persze a szakemberek sem állítják, hogy ne lenne szükség igazi triázsra a sürgősségin. „Kutatásunk azt sugallja, hogy a mesterséges intelligencia hamarosan az orvosok segítségére lehet a sürgősségi osztályokon abban, hogy a gyógyító megalapozott döntéseket hozhasson a betegek kórházi felvételével kapcsolatban” – mondta Girsh N. Nadkarni, az American Medical Information Association folyóiratában megjelent tanulmány társszerzője.

Összességében tehát látni kell, hogy bár az eredmények biztatók, még ez a fejlett technológia is „csak” támogató szerepet tölt be, javíthatja a döntéshozatalt, de nem veszi át a hús-vér orvosok szerepét, amely ebben az esetben szó szerint kritikus.

Vészhelyzet főcím 1. évad [ER intro season 1]

Vészhelyzet főcím az első évadból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!