szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Bár saját bevallásuk szerint a lopástól tartanak leginkább a magyar mobilozók, nem ez a leggyakoribb káresemény – mutat rá egy friss felmérés.

Kis túlzással már egy lépést sem tesznek az emberek az okostelefonjuk nélkül; még akkor is magukkal viszik, ha egyik helyiségből mennek át a másikba. A mobilosok több mint fele egy órán belül többször is ránéz a kijelzőre, harmaduk pedig óránként – derült ki a Simple alkalmazás felhasználói körében végzett kutatásból.

A telefonokhoz fűződő szoros kapcsolat miatt sokan féltik is a készüléküket. A megkérdezettek 53 százaléka attól tart leginkább, hogy nyaralás, fesztiválozás közben ellopják a mobilját. A felmérés résztvevőinek 30 százaléka fél valamilyen otthoni baleset miatti készülékkártól, például, hogy főzés vagy takarítás közben megsérül, esetleg a gyerek kezébe kerül és eltörik. Sportolás és szabadtéri mozgás során bekövetkezett káresettől a kitöltők 17 százaléka félti a mobilját.

Érdekes ugyanakkor a félelmeket összevetni a valósággal: ahhoz képest, hogy a többség a lopástól tart leginkább, a megkérdezettek csupán 2 százalékának tulajdonították már el a telefonját.

Kijelzőtörés viszont annál több válaszadó telefonját érte már: az utazáskor, fesztiválon vagy egyéb rendezvényen bekövetkezett káresetek 63 százaléka tudható be ennek. Kevesebben, de a lopásnál (11 százalék) még így is többen tapasztaltak valamilyen vízkárt (13 százalék), például, hogy lefolyóba esett a mobiljuk.

Különleges új eljárással javíthatók az okostelefonok sérült kijelzői

Egy kínai megoldás egyszerre szabadíthat meg minket a magas javítási költségektől és az e-hulladékoktól: egy, a gyártáshoz hasonló eljárással ugyanis könnyedén javíthatóak lehetnek a meghibásodott OLED-kijelzők.

Érdekes az is, hogy az otthonában sokkal több felhasználónak (35 százalék) ment tönkre az okostelefonja, mint házon kívül (18 százalék). Tíz károsultból hétnek a kijelzője tört be otthon, egynek a mobilja pedig valamilyen folyadékkal találkozott.

Ugyan kármegelőzésre a válaszadó mobilosok 70 százaléka tokot és védőfóliát is használ, ám a többség nem gondoskodik extra védelemről még akkor sem, ha fesztiválra megy. Csak nagyon kevesen (7 százalék) vesznek például vízálló tokot. A kitöltőknek pedig mindössze 16 százaléka rendelkezik készülékbiztosítással.

A legtöbb megkérdezett nyitottabb lenne a biztosítás kötésére, ha a káreset-bejelentés egyszerűbb lenne, a díjazás a készülék értékétől függene, vagy ha az ügyintézés online történhetne – summázza az OTP Mobil közleménye a felmérés megállapításait.

Magyarországon jelenleg több cég, áruház és mobilszolgáltató is kínál különböző készülékbiztosítás-konstrukciókat, nem csak okostelefonokra – akár egy tévét vagy más, drágább eszközt is be lehet biztosítani egy ilyennel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!