Meghalt az önkéntes véradó, akinek 2,4 millió csecsemő köszönhette az életét
Az ausztrál James Harrison 63 éven át adott vért, hogy abból egy ritka antitestet nyerjenek ki a szakemberek.
HVG
88 éves korában az ausztráliai Új-Dél-Wales egyik idősek otthonában halt meg az a férfi, akinek több mint 2,4 millió csecsemő köszönheti az életét. James Harrison nem szülészorvos volt, de még csak nem is mentős: egy hétköznapi hős, aki 63 éven volt önkéntes véradó. A vérplazmája egy ritka antitestet, az anti-D-t tartalmazta, ami a magzatok és az újszülöttek hemolitikus betegségét (HDFN), egy életveszélyes állapotot hivatott kezelni.
A rendellenesség miatt a terhes anya immunrendszere fenyegetésként érzékeli a magzat vörösvértesteit, ami súlyos vérszegénységet, szívelégtelenséget vagy akár halált is okozhat a fejlődő csecsemőben. Mielőtt az 1960-as évek közepén az anti-D kezelések elérhetővé váltak, a HDFN-vel diagnosztizált csecsemők fele élte csak túl a rendellenességet.
Az Ausztrál Vöröskereszt Vérellátó Szolgálata, a Lifeblood szerint Harrison 14 évesen döntötte el, hogy véradó lesz azután, hogy egy mellkasi műtét során rengeteg vért kapott. Annak ellenére, hogy félt a tűktől, amint betöltötte a 18. életévét, azonnal adományozni kezdett. A korai tesztek kimutatták, hogy véréből kinyerhető az anti-D.
Harrison 81 éves koráig kéthetente adott vérplazmát, 2018 májusáig 1173 véradást teljesített. 2022-ig az ő nevéhez fűződött az ezzel kapcsolatos világrekord is. Ezzel kapcsolatban egyszer megjegyezte, reméli, hogy valaki legyőzi őt, mert ez azt jelenti, hogy más is elérte az ezer adományt – írja az Interesting Engineering. Még életében számos kitüntetést és elismerést kapott Ausztráliától.
Egy extrém ritka vértípussal rendelkező ausztrál férfi már 60 éve rendszeres véradó, amivel hozzájárult egy halálos betegség ellenszerének elkészítéséhez. Már 2 millióan köszönhetik az életüket az aranykezűnek is becézett James Harrisonnak.
Lánya, Tracey Mellowship a BBC-nek úgy nyilatkozott, édesapjának mindig örömet okozott, amikor olyan családról értesült, ahol a kezelés miatt születhetett meg egy gyermek. „Mindig azt mondta, hogy ez nem fáj, és az élet, amit megmentesz, a sajátod lehet” – mondta el a BBC-nek Mellowship.
Ausztráliában kevesebb mint 200 anti-D-donor van, de évente 45 ezer édesanyának lehet így segíteni. A Lifeblood egy kutatóintézettel közösen most azon dolgozik, hogy laboratóriumban replikálják a Harrisontól és más donoroktól származó anti-D antitesteket. A cél egy olyan szintetikus helyettesítő kifejlesztése, ami a világ minden pontján segítség lehet az édesanyáknak.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.