szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank nevével visszaélve próbálják meg bűnözők kicsalni a magyar ügyfelektől a bankszámlájukhoz tartozó adatokat, és az is előfordulhat, hogy kártékony programot telepítenek a számítógépükre.

A legutóbbi, online vásárlásokhoz kapcsolódó csalás után a fogyasztói jelzések alapján újabb internetes csalásról értesült a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A bűnözők az elmúlt napokban a jegybank nevében keresték meg telefonon az ügyfeleket, azt állítva, hogy a hazai bankokra vonatkozó ügyfél-elégedettségi kérdőíves felmérést végeznek. A beszélgetés során az adott ügyfelektől megtudakolták azok számlavezető hitelintézeteinek nevét, illetve rögzítették e-mailes elérhetőségüket is.

Az állítólagos „felmérést” követően nem sokkal az érintett ügyfelek egy része olyan adathalász e-mailt kapott az MNB nevében, amelyben egy linket is elhelyeztek a csalók. Erre kattintva az áldozat számítógépére olyan program töltődött le, ami lehetőséget ad a bűnözőknek, hogy távolról férjenek hozzá az eszközhöz.

Szintén ehhez a csaláshoz kapcsolódóan más ügyfeleket rövidesen saját bankjuk nevében hívták fel a kiberbűnözők, és – a korábban megismert csalási mintázattal azonos módon – arról értesítették őket, hogy gyanús tranzakciókat látnak a bankszámlán. A csalók ezekre hivatkozva és „banki segítséget” ajánlva próbálták megtudni az adott fogyasztók bizalmas banki azonosítóit, belépési jelszavait.

Az MNB közölte, nem végez semmiféle ügyfél-elégedettségi kérdőíves felmérést, a kiberbűnözők a jegybank nevének ismertségével élnek vissza.

A kereskedelmi bankok soha semmilyen kommunikációs csatornán (telefonon, e-mailben, sms-ben) nem kérik el az ügyfelek bizalmas azonosítóit,

és nem töltetnek le azok gépére „vírusirtó” alkalmazásokat – amelyek valójában kémprogramok.

Százezreket utalt a balmazújvárosi nő egy csalónak, aki Elon Musknak adta ki magát

A világ leggazdagabb emberének azért volt szüksége a pénzre, hogy Tesla-gyárat építsen Magyarországon.

Aki szeretne képben lenni a legfrissebb csalási módokról, annak érdemes felkeresnie az MNB Pénzügyi Navigátor oldalát, illetve a Kiberpajzs.hu-t. Emellett a hazai kereskedelmi bankok online csalásokkal kapcsolatos információkat tartalmazó aloldalain is további hasznos tudnivalók érhetők el a csalások megelőzési lehetőségeiről. Az MNB emellett minden esetben csalás gyanúja miatt feljelentést tesz a nyomozó hatóságnál, amennyiben a nevére való hivatkozással ilyen típusú támadásokról értesül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!