100 napig élt titán műszívvel egy ausztrál férfi, míg várt a donorszervre
Mindössze egyetlen mozgó alkatrész van abban a mesterséges szívben, ami azokon segíthet átmeneti megoldásként, akik valamilyen szívprobléma miatt donorszervre várnak.
HVG
Egy ausztrál férfi 100 napig élt egy mesterséges titánszívvel, míg donorszervre várt, így ez lett a leghosszabb intervallum, míg egy embert ez a technológia tartott életben – írja a CNN.
A névtelenséget kérő 40 éves férfi 2024 novemberében kapta meg a műszervet egy sydney-i kórházban, és idén februárban ő lett az első ember a világon, aki el is hagyhatta a kórházat egy ilyen szervvel. A szerkezet komplikációk nélkül életben is tartotta őt addig, míg márciusban nem találtak számára egy megfelelő donorszervet.
A St. Vincent Kórház, a Monash Egyetem, valamint a műszív mögött álló amerikai-ausztrál cég, a BiVACOR közleménye kiemeli: a korábban súlyos szívelégtelenségben szenvedő férfi már lábadozik, és jól van. Az egyelőre tesztelés alatt álló, általános használatra nem engedélyezett műszív hosszú távú megoldást jelenthet azok számára, akik valamilyen szívelégtelenségtől szenvednek.
A BiVACOR Total Artificial Heart (TAH) nevű szerkezetnek egyetlen mozgó alkatrésze van, egy lebegő rotor, amit mágnesek tartanak a helyén. A műszív titánból készült, nincsenek benne szelepek vagy más mechanikus alkatrészek, melyek esetlegesen elkophatnának. A szerkezet vért pumpál a test minden pontjába, így a tüdőbe is, kiváltva a leállt szív mindkét kamráját.
Laboratóriumban tenyésztett emberi vesesejtek segítségével készítettek új, mesterséges vesét a Kaliforniai Egyetem kutatói – ha beválik, az fontos előrelépés lehet a szervátültetések terén a jövőben.
A hosszú távú cél, hogy a műszervvel olyan embereket mentsenek meg, akik a donorszervre várva hosszú ideig vannak a transzplantációs várólistán. A szerkezetet már tesztelték korábban az Egyesült Államokban, öt páciens kapta meg az amerikai gyógyszerészeti hivatal (FDA) tanulmányának keretein belül – akkor is sikeresen. Ők azonban csak az ausztrál esetnél rövidebb ideig éltek a műszívvel, míg donorszervre vártak.
Nem akkor fognak a városi fák hatékonyan hűteni hőhullámok idején, ha sok van belőlük, hanem ha a telepítésükkor olyan szempontokat is figyelembe vesznek, mint a helyi klíma, az épített környezet vagy a már ott élő növények. Az elsivatagosodó Szegeden török és kazah fajokkal is kísérleteznek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.