Már a Földön megsérült az űrhajó, nem indul el az élelmiszer a Nemzetközi Űrállomásra
Törölnie kellett a NASA-nak a júniusra ütemezett küldetést, mely élelmiszert és fogyóeszközöket is vitt volna a Nemzetközi Űrállomásra. Az asztronauták azonban nem maradnak ellátmány nélkül.
HVG
Megsérült, így nem juthat el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a Cygnus teherűrhajó. És bár az űrbe jutás zűrös tud lenni, gond akadhat bőven a Földön is: a szerkezet ugyanis nem indítás után, hanem még az előtt sérült meg végzetesen. Akkor, amikor még úton volt az indítóállásra.
Mint a SpaceNews írja, a NASA teljesen törölte a Cygnus teherűrhajó-küldetést, ami júniusban vitt volna vizet, élelmiszert, valamint kísérletekhez szükséges dolgokat az ISS-re. Ez azonban nem jelenti azt, hogy bajban lenne az űrállomás legénysége: addig még van egy SpaceX-misszió is, amit egy kicsivel jobban megpakol a NASA élelmiszerrel és fogyóeszközökkel. Ez áprilisban indul.
Az amerikai űrhivatalt is elérte az Elon Musk által irányított DOGE, ami azért is érdekes, mert a Musk tulajdonában álló SpaceX-nek is vannak NASA-szerződései.
A Gizmodo kifejti: a Northrop Grumman által épített Cygnus űrhajó a másik, a SpaceX Dragon mellett, ami rendszeresen szállít ellátmányt az ISS-re. Az indítóállásra szállítás közben azonban megsérült az űrhajó nyomás alatt lévő rakodómoduljának szállítókonténere, és a NASA vizsgálata szerint maga a tehermodul is megsérült, így a júniusi indítás nem lehetséges. Azt azonban vizsgálják, hogy egy későbbi repüléshez javítható-e.
Az áprilisban induló Dragon nem tud mindent elvinni, amit a Cygnus szállított volna, így a tudományos szállítmány egy része a Földön marad, hogy ellátmányból több férjen fel rá.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.