szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Elsősorban a mobileszközökön és az okosotthon készülékein érhető el a Google Asszisztens, a keresőóriás virtuális segédje. Sokakat kiszolgált eddig, azonban a fejlesztője úgy döntött, ideje nyugdíjba küldeni. Lesz helyette más, és egy cseppet sem meglepő, hogy mi lép a helyére.

A Google még március közepén tette egyértelművé, hogy kilenc év szolgálat után lejárt az ideje kedvelt digitális asszisztensének, és helyette a legtöbb androidos eszközbe, beleértve a telefonokat, tableteket, autókat, illetve a telefonhoz csatlakoztatható eszközöket, például a fejhallgatókat, órákat, mesterséges intelligenciáját, a Geminit fogja bevezetni (valamikor ebben az évben). Kivételt azok az eszközök jelentenek, amelyek tárhelykapacitása nem haladja meg a 2 GB-ot, illetve Android 9.0-t vagy ennél régebbi operációsrendszer-változatot futtatnak.

Amikor 2016-ban megjelent a Google Asszisztens, természetes nyelvfeldolgozás és a hangfelismerő technológia gondoskodott arról, hogy minél zökkenőmentesebben teremthessen kapcsolatot a felhasználóval. És ez sikerült is, sok-sok millióan mondták el naponta többször is, hogy „Hey Google…” Azóta viszont eltelt közel egy évtized, a technológia óriási fejlődésen ment át, így nem meglepő a Google bejelentése, amely szerint egy újabb platformváltás kellős közepén a generatív mesterséges intelligencia fogja alakítani az interakciókat.

Ez közelebbről azt jelenti, hogy a Google Geminije veszi át az Asszisztens helyét, hogy a felhasználók személyes segítőjévé váljon. A csere – a tervek szerint – az év végéig megtörténik, és utána már a Google Play áruházból sem lehet letölteni az asszisztenst.

Google

A Google úgy gondolja, hogy nem csupán egyszerű cseréről van szó. A Gemini képességei ugyanis messze túlmutatnak a Google Asszisztensen, és így teljesen újfajta segítséget nyújthat. A keresőóriás külön is kiemeli az olyan funkciókat, mint a Gemini Live (a szabadon folyó, multimodális beszélgetésekhez) vagy a Deep Search  (amely  személyes kutatói asszisztenssé alakítja a Geminit). Mindez remekül hangzik, de a nagy kérdés mégis csak az, hogyan válik be a mindennapokban egyszerű segítőként a Gemini, hiszen a legtöbb felhasználónak azért nem kutatási asszisztensre van szüksége.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!