szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy sor újítást hoz a biztonság terén az Android 16. Lesz, ami megköveteli az ujj- vagy arcalapú azonosítást bizonyos módosítások elvégzéséhez, míg más esetekben a mobilos csalók lesznek nagyon bosszúsak.

A Google kedden részleteiben is bemutatta az idén nyáron érkező Android 16 főbb újdonságait. Nagy meglepetés persze nem volt: a dizájnt érintő változások már nem számítottak titoknak, ahogyan az új funkciók zöme sem.

Újdonság persze azért akad, például az Android 16 biztonsági funkciói terén. Ezeknek a felhasználók örülhetnek, a csalók pedig – szerencsére – bosszankodhatnak. Az új rendszerverzió ugyanis tiltani fogja, hogy különböző jogosultságokat adjon egy app számára, amikor épp egy ismeretlen, a kontaktjai között nem szereplő telefonszámú személlyel beszélget.

Ezzel bizonyára az olyan, elterjedt módszereknek szeretne gátat szabni a Google, melyek során hívás közben próbálják rávenni a gyanútlan embereket valamilyen kártékony app telepítésére – melynek hozzáférést kell adnia bizonyos dolgokhoz. Ezeket aztán arra használhatják, hogy adatokat lopjanak, vagy további visszaéléseknek ágyazzanak meg.

Jön az Android 16-tal egy új, „Kulcsellenőrző” (Key Verifier) funkció is, mely meggátolja, hogy a csalók az ismert kontaktokon keresztül próbálják átverni. Ezzel titkosítási kulcsokat cserélhet a megbízható kontaktjaival, hogy igazolják egymás személyazonosságát. A részletek nem ismertek, de ez egy kimondottan izgalmas újdonságnak ígérkezik.

A biztonsági funkciókat egy Fejlett Védelem nevű menüben gyűjti össze az Android 16
Google

A tolvajok ellen is új védelmi rétegeket vezet be az Android 16-ban a Google, derül ki az Engadget összegzéséből. Ez már az Android 15-nél is kiemelt figyelmet kapott, de most még jobb lesz. A „Személyazonosság-ellenőrzés” (Identity Check) nevű funkció extra biometrikus (arc- vagy ujjlenyomat-alapú) ellenőrzést igényel az érzékeny beállítások módosítási kísérleteikor, ha a felhasználó egy olyan helyen tartózkodik, ami nincs megjelölve „biztonságosként”. Tehát, ha például nincs otthon.

Ez a funkció annyiban nem új, hogy januárban már néhány Google Pixel és Samsung Galaxy-készülék megkapta, de az Android 16 fedélzetén már bármely gyártó beépítheti a készülékébe. Jól jöhet ez annál az ismert módszernél, amikor a tolvajok kifigyelik az áldozat jelkódját vagy jelszavát. Ez azonban nem lesz elég bizonyos módosítások elvégzéséhez, muszáj lesz hozzá ujjlenyomatot adni, vagy arcazonosítást végezni – ami egy ellopott telefonnal természetesen lehetetlen, messze a tulajdonostól.

A további lopásgátló funkciók közé sorolható, hogy a távoli zárolás feloldásához szükséges lesz egy biztonsági kérdés megválaszolása is, és a gyári alaphelyzetbe visszaállított készülékekkel végezhető műveletek is korlátozottak lesznek – ennek mikéntje egyelőre még nem egészen világos.

Hamarosan magától újraindulhat a mobilja, és ennek nagyon is lesz értelme

Nehezebb lesz az adatok ellopása az androidos készülékeken, köszönhetően annak, hogy azok, ha nem oldják fel őket a megfelelő módon, néhány naponta maguktól újraindulnak majd.

Ha egy Android 16-alapú készüléket sokáig nem oldanak fel, vagy nem csatlakozik wifihez, akkor a zárképernyő elrejti az SMS-ben kapott kétlépcsős azonosítókódokat. A fenti új funkciókat, valamint a már meglévőket az Android 16 egy „Fejlett védelem” (Advanced Protection) nevű, eszközszintű funkció ernyője alá teszi, és míg ez aktív, addig egyetlen funkció sem kikapcsolható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!