szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az iskolában mindenki megtanulta, hogy a fény egyenes vonalban terjed.

Az iskolában mindenki megtanulta, hogy a fény egyenes vonalban terjed. Egy amerikai kutatócsoport azonban olyan kamerát készített, ami azt is látja, amit valami eltakar előlünk.

Természetesen arról szó sincs, hogy a Massachusetts Institute of Technology (MIT) laboratóriumában elkészült fényképezőgép miatt újra kellene tanulnunk a fizika alapjait. A készülék úgy tud takarásban levő objektumokról is felvételeket készíteni, hogy a falakról, ajtókról, padlóról és más felületekről visszaverődő ultragyors lézersugarakkal végigpásztázza a rejtett területeket. A kamerához visszaérkező fény adataiból számítógéppel, bonyolult matematikai számításokkal hozzák létre a képet, amit a fizika törvényei szerint nem láthatunk.

A lézerfény a másodperc egy billiárdnyi (milliószor milliárd, azaz 15 nulla az egyes után) része alatt tud egy képpont kiszámításához szükséges információt szolgáltatni, így valós időben lehet a teljes képet előállítani.

A „röntgensugár nélküli röntgenképet” például fel lehet használni egy veszélyes épület belsejének feltérképezésére vagy az emberi test belső, nehezen elérhető helyeinek vizsgálatára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!