szerző:
Folk György (hvg.hu)
Tetszett a cikk?

Zenél a Nap atmoszférája, állítja a magyar származású Robertus von Fay-Siebenburgen (Erdélyi Róbert), az angol Sheffieldi Egyetem napfizikai kutatóintézetének vezető professzora.

© NASA
Az emberi fül számára nem hallható, ezred hertzes frekvenciatartományról van ugyan szó, de Fay-Siebenburgen és kutatótársa, Youra Taroyan szerint ezek mégis hanghullámnak nevezhetőek, mert a közeg sűrűségének és nyomásának változása hozza létre őket.

Míg földi körülmények közt másodpercenként 330 méteres sebességgel terjed a hang, addig a Nap körül – a forróságtól függően – 50-150 kilométerrel száguld. A múlt héten a Brit Királyi Asztronómiai Társaságban közzétett felfedezés szerint a Nap énekének nevezett jelenséget az okozza, hogy a Napból kiáramló gázok mágneses hurkokat hoznak létre. A rendkívül magas hőmérsékletű plazmát (a negyedik halmazállapotban lévő anyagot) tartalmazó hurkok hosszabb-rövidebb ideig, de akár hónapokig is köröznek, folyamatosan kiadva a sajátos hangokat.

A budapesti ELTE-n végzett Fay-Siebenburgen a HVG-nek elmondta: „a Napot leginkább úgy képzelhetjük el, mint rezgésben lévő golyót, ezek a rezgések folyamatosan hullámokat keltenek a világűrben, nemcsak energiát, hanem hangot is sugározva”. Mint mondta, a nap energiatermelésének megértése hozzásegíthet majd olyan erőmű építéséhez, amelyben magas hőmérsékletű plazmát hoznak létre, és nem az atommagok hasadása, hanem egyesülése fejleszt benne (fúziós) energiát.

Az észlelésekről készült videókat és hanganyagokat az alábbi linkekre kattintva érheti el:

A Warwicki Egyetem által rögzített felvételen a nap által kibocsátott hanghullámokért felelős gázhurkok rezgése látható, melyeket a TRACE műhold készített.

Egy különösen forró mágneses gyűrűről készült felvétel. Figyeljük meg a belső különösen aktív közeget, ahol a plazma folyamatosan és gyorsan mozog a számos energia kitörésnek köszönhetően. A filmet a Solar Helioshperic Observatory (SOHO) készítette az ESA-NASA műholdjával közösen.

A Nap, mint egy hatalmas rugalmas plazmagolyó folyamatosan rezeg, körülbelül öt perces ciklikussággal. Ez a hangfájl a nagy akusztikus állóhullámait rögzíti, melyeket a MDI kamerája vett fel a SOHO fedélzetén. A rezgések frekvenciáját az emberi fül számára hallhatóra növelték meg.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Túszgyilkosság a houstoni űrközpontban

Megölte túszát, majd öngyilkos lett egy fegyveres férfi pénteken a houstoni Johnson Űrközpontban, újfent megdöbbentve az Egyesült Államok lakosságát a virginiai műszaki egyetemen történt hét eleji vérengzés után.

MTI Tech

Háromdimenziós képeket készítettek a Napról

Három dimenzióban mutatják a Nap felszínét egy különleges űrszonda felvételei, amelyeket most hozott nyilvánosságra a NASA, az amerikai űrkutatási hivatal. A páratlan felvételek segítségével a földi kommunikációs rendszerek működését, és az energiaellátást megzavaró napkitöréseket is pontosabb lehet előre jelezni.

MTI Tech

Elsőként futott maratoni távot az űrben

Suni Williams, a 41 éves amerikai asztronautanő is teljesítette a bostoni maratont, csakhogy nem a város utcáin, hanem a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) egy futópadon.

MTI Tech

Már toborozzák a Holdra az űrturistákat

A Space Adventures amerikai cég már a Holdra toboroz űrturistákat - nyilatkozott a The Washington Postnak Eric Anderson, a cég alapítója, aki szerint Charles Simonyi kalandja is azt bizonyítja, van kereslet az űrlátogatásokra.

MTI Tech

Bill Gates az űrbe követné Simonyit

Charles Simonyi nagyon örül annak, hogy a magyarok világszerte büszkék az űrutazására. Az ötödik űrturista ezt a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) üzente egy videokonferencián, amelyen egyik profi kozmonauta társa feltárta: úgy hallotta tőle, hogy Bill Gates, az amerikai Microsoft alapítója is szeretne űrutazást tenni.