Tetszett a cikk?

Milyen hagyományokra tekint vissza a politikai démonizálás technikája Magyarországon? Miféle taktikát követett ezen a téren a huszadik század folyamán a jobb- és a baloldal? Érdemes ezen eltűnődnünk, már csak azért is, mert a tanulságok levonása kiegyensúlyozottabbá teheti a médiaviszonyokat, melyeket a jobboldal a rendszerváltás óta folyamatosan felelőssé tesz választási vereségeiért.

Tisza István elleni tüntetés (1904)
A baloldallal rokonszenvező politikai elemzők és szociológusok is elismerik, hogy a 2002-es, majd a 2006-os magyar országgyűlési választásokon ellenfeleinek sikerült Orbán Viktort démonizálnia. A legerősebb érv, mely a baloldal szimpatizánsait visszatartotta attól, hogy akár csak fontolóra is vegyék az „átszavazást”, az nem az MSZP-SZDSZ-koalíció tiszteletet ébresztő kormányzati teljesítménye volt, s nem is a gőzerővel és rohamosan gyorsan felépített bálvány, Gyurcsány Ferenc iránti rajongás, hanem a zsigeri fóbia. A média jó részének segítségével sikerült Orbán Viktort az abszolút gonosz megtestesüléseként feltüntetni, s ma már ott tartunk, hogy fontolóra veheti a visszavonulását: tehet és mondhat ugyanis bármit, nemigen győzheti le az ellenszenvet, melyet a lakosság meghatározó részében felébresztettek iránta.

Magyarországon, ahogy a többi közép-európai országban, két típusú politikai démonizálás honosodott meg a huszadik század első évtizedében, a tömegpolitika kialakulásakor,: a kollektív és az individuális. A nacionalista jobboldal az előbbivel kísérletezett: a baloldalt és a liberálisokat en bloc nemzetietlennek, a nemzet és a keresztény vallás ellenségeként jelenítette meg, s a kollektív tudatban élő félelmek felébresztésével sikeresen manipulálta a közvélemény nagy részét.

Biztos, ami biztos alapon emellett az uralkodó politikai osztály felhasználhatta a nyílt szavazásokon érvényesülő hatósági terrort is, hiszen a titkos és általános választójog intézményét Magyarországon először csak az 1939 május végi választásokon alkalmazták. Megjegyzendő, hogy a „kollektív démonizálás” eszközét ekkor vetették be a leghatékonyabban, hiszen az antiszemita és soviniszta demagógiával fellépő pártok abszolút többséget szereztek, miközben a szociáldemokrata pártnak és a Rassay-féle liberális pártnak tucatnyi mandátummal kellett megelégedniük. Az ekkor megválasztott képviselőház maradt a helyén egészen 1945 márciusáig, s a tagjainak többségét kollektíven terhelte a felelőség a háborús és népellenes bűntettekért.

Ezzel szemben a baloldal, amikor úgy érezte, eséllyel szállhat be a politikai versengésbe, inkább az individuális démonizálás eszközét alkalmazta. Először az Est-lapok vetették be ezt a fegyvert Tisza István miniszterelnökkel szemben, de a véleményformáló sajtó alaposan kikezdte Bethlen Istvánt is. Utóbb, már 1945 után, a koalíciós években, amikor Rákosiék egyre közelebb kerültek a totalitáriánus hatalomhoz, az egyre inkább felülről irányított sajtó a jobboldal minden jelentős személyiségét igyekezett lejáratni, Peyer Károlytól Mindszenty Józsefig, Nagy Ferenctől Barankovics Istvánig, Slachta Margittól Kéthly Annáig.

1956 után átmenetileg Nagy Imre volt miniszterelnök is célpont volt, de a személyére szabott mocskolódó kampányt viszonylag hamar leállították, mert világossá vált, az individuális démonizálás csak a viszonylag szabad sajtó hasábjain éri el a célját. A diktatúrában már hatástalan, illetve épp az ellenkező hatást vált ki. Megjegyzendő, hogy a felsorolt személyeket a történetírás utólag felmentette a korabeli sajtó vádjainak többsége alól: de ez a rehabilitáció általában már megkésve következett be, amikor az illetők már régen nem voltak tényezők a politikában.

Mit tehet a jobboldal? (Oldaltörés)

Az 1989-90-es rendszerváltás után az individuális démonizálás váratlanul fontos tényezővé vált. Ennek lett célpontja Antall József miniszterelnök, akit a baloldali média ma már nagylelkűen feloldoz korábbi vádjai alól. Elképzelhető, hogy ha Orbán Viktor visszavonul a politikai élettől, számára is mentségeket találnak, sőt, az érdemeit kezdik el méltatni.

Nem hiszem, hogy a Fidesz erkölcsi erőt és igazolást meríthet az Orbán Viktor elleni médiahadjáratból. Célszerűbb inkább azon tűnődnie, hogyan ellensúlyozhatja a baloldal fölényét az individuális démonizálás terén, amely a polgári sajtó hagyományaiból, jelenleg is érvényesülő erőviszonyaiból fakad. Két dolgot tehet a jobboldal. Először is, csökkentheti a támadási felületet, ha a kollektív vezetés képét nyújtja, valahogy úgy, mint a baloldal tette a 2002-es választások előtt). Bár voltak arra utaló jelek, hogy baloldali médiatechnikusok lejárató kampányukat ki akarják terjeszteni „a fiúkra” is, azaz a Fidesz összes vezetőjére, idejekorán felhagytak vele, mert látták, hogy hatástalan.

Másodszor, a jobboldalnak törekednie kellene a szavahihető, korrekt és visszafogott jobboldali sajtó megteremtésére, amely a taktikusan megfogalmazott lejáratásokra és célozgatásokra nem a baloldali politikusokra szórt szidalmak özönével felel, hanem „állja a sarat” a polémiákban, és soha nem téveszti el a mértéket. Ez már médiaprofizmus kérdése. A jobboldal sem a Kulcsár-ügyböl, sem pedig Gyurcsány Ferenc ügyleteinek feltárásából nem tudott politikai hasznot húzni, nem kis mértékben azért, mert a fórumok, amelyekben a leleplezések napvilágot láttak, hiteltelenek voltak.

Szomorú tény, hogy a politikai démonizálás jelenségét a harmadik évezred elején, Magyarországon megkerülhetetlen társadalmi tényként kell elfogadnunk. Jobb lenne egy olyan világban élni, ahol csak tiszta értékek képviselete, és világos eszmék kifejtése révén érvényesülhetnek a politikusok, akiket a személyes becsületükben senki sem kezd ki, ha nem szolgáltak rá. Bizony, jó lenne egy ilyen világ, még ha egyelőre vágyálom is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

A Trianon szindróma, avagy a feldolgozatlan vereség átka

Orbán Viktor úgy ítélte meg, hogy a Fidesz „vereséget szenvedett, de nem győzték le”. Május elsején tartott beszédében arra hivatkozott, hogy az országgyűlési választásokon „a sok pénz győzte le az igazságot”, de mindenkit megnyugtatott, hogy „a vezérkari sátorban már tervezik a jövőt”.

Vélemény

Védjük a Köztársaságot!

„Magyarországon ma a köztársaságot, a demokráciát, a jogállamot, a szabadságot, a becsületet és a tisztességet a baloldalnak lesz dolga megvédeni”- jelentette ki Gyurcsány Ferenc. Április 2-ára Budapestre hívta a köztársaság valamennyi barátját, „legyen baloldali vagy legyen másképp gondolkodó.” De ki fenyegeti a respublikát? Talán Orbán helyre akarja állítani a királyságot?

Vélemény

A Magyar Nemzet jobbat érdemel

A jobboldal csak akkor lesz sikeres, ha a szabadelvű mérsékelt konzervatív irányzat határozza meg politikáját, amelyet színvonalában és hangütésében méltó sajtó támogat. Az egykor a magyar újságírás etalonjának tekintett Magyar Nemzet szélsőséges hangnemű napilappá vált, amely elszabadult hajóágyúként gázol le mindenkit, aki az útjába kerül – írja helyzetértékelésében Pelle János.

Választás 2006

A „nemzeti radikalizmus” csődje

Már most le lehet vonni a tanulságot a 2006-os választások kimeneteléből: a nemzeti radikalizmussal nem lehet büntetlenül kacérkodni, még a leggondosabb óvintézkedések mellett sem, mert több választót taszít, mind amennyit vonz, így a baloldalt valósággal „bebetonozza” Magyarországon - írja jegyzetében Pelle János.

Vélemény

Mobilok háborúja

Akárcsak Angliában a rózsák háborújának , ugyanúgy Magyarországon, a fehér és vörös mobilok összecsapásának is lesznek áldozatai. Igaz, ezúttal nem a csatamezőn, hanem a választási urnáknál marad alul a gyengébb fél, az amelyik kevésbé képes mozgósítani híveit, kevésbé képes kihasználni a modern technika, elsősorban a mobiltelefon előnyeit.

Vélemény

Balogh páter, Rákosi titokzatos segítője

Az utóbbi időben számos, évtizedek óta „alvó”, egykori ügynököt lelepleztek történészek és újságírók, akik a kultúra, a sport területén, illetve a katolikus egyház hierarchiájában foglaltak el jelentős pozíciókat. Balogh páter több volt egyszerű ügynöknél, Rákosi mellett asszisztált az ellenzéki pártokat felszámoló szalámi-politikához.

Vélemény

Kire szavazna Bridget Jones, a szingli?

Nagy vihart kavart Mikola István Pécsett, egy kampánygyűlésen tett kijelentése „az egyén parttalan szabadságvágyáról”, melynek nyilvánvaló kifejeződése – szerinte - a berlini Love Parade mintájára most már minden évben, megrendezett Budapest Parádé, vagy a Gay Pride mintájára a Meleg Büszkeség Napja. Ennek brutálisan megfogalmazott bírálatát összekötötte a liberálisok elleni támadással.

Vélemény

MSZP-Fidesz paktumra van szükség

Súlyos gazdasági döntéseket kell hozni a kormánynak, ez pedig a Fidesz támogatása nélkül aligha lehet sikeres. Ezért időszerű lenne egy két évre szóló MSZP-Fidesz paktum. Kérdés hogy lehetséges-e ez Orbán Viktorral, aki a vereség után tett első nyilatkozataiban nem mutatott hajlandóságot a politikai ellenfélnek tett engedményekre, igaz, „alkotó” ellenzéki magatartást ígért.