Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A libanoni háború elnyomja a csatazajokat egy másik küzdelemről, ami már véget is ért: Morvai Krisztinának, a nők hátrányos megkülönböztetése ellen küzdő ENSZ szervezet, a CEDAW-bizottság magyar küldöttjének - kormányát bemószerolva - sikerült megtorpedóznia, hogy a hivatalos utód-jelölt, Pető Andrea történész-szociológus a jövő évtől bekerüljön a bizottságba. Igaz, Morvainak sem sikerült újabb négy évre meghosszabbítatnia mandátumát. Januártól tehát nincs magyar képviselő a CEDAW-bizottságban.
Az ellenlábasok: Pető és Morvai |
Nos, a szavazás Morvai szempontjából sikert hozott, Pető Andrea nem kapta meg a szükséges szavazatokat. Igaz, nem teljesült az a vágya, hogy folytathassa tevékenységét még négy évig New Yorkban. Mindenesetre, 2007-től nem lesz magyar delegátus ebben az ENSZ szervezetben. A magyar kormányt ért erkölcsi károkról ne is beszéljünk.
Ami pedig Morvai Krisztina „vádjait” illeti: az Esztertáska valójában feminista zsidó nők hagyományőrző közhasznú kulturális alapítványa, (jelenleg négy tagból áll), amely a Szombat című folyóirat egy rovataként kezdte működését. A „cionista” jelző használatával pedig illene óvatosan bánni: az ENSZ 1991-ben óriási többséggel visszavonta a Szovjetunió által még 1975-ben beterjesztett és 72:35 arányban elfogadott határozati javaslatot, miszerint a „cionizmus a rasszizmus és a faji megkülönböztetés egyik formája". Manapság pedig, ha valakit úgy próbálnak lejáratni, hogy cionistának nevezik, akkor azon vagy a szovjet ideológiának megfelelő meghatározást értik, vagy egyszerűen csak azt, hogy zsidó. Az adott esetben ez talán még rosszabb.
Morvai Krisztinát telefonon, New Yorkban értük utol. Megkérdeztük, hogyhogy nem lesz magyar delegátus a CEDAW-bizottságban. Mint elmondta, négy évvel ezelőtt kemény megméretés nyomán választották őt be a CEDAW-ba, ahol azóta is komoly munkát végez. De nem hosszabbították meg újabb négy évre, helyette a "történész kolleganőt", Pető Andreát jelölte jó barátja, Göncz Kinga, ám nem kapta meg a szükséges szavazatokat.
Amikor a hvg.hu felvetette, hogy Göncz Kinga csak júniusban lett külügyminiszter, Morvai Krisztina úgy válaszolt, hogy már korábban is befolyásolni tudta a döntéseket, mint a szociális ügyek minisztere. Jeleztük, ismerjük a levelet, amit eljuttatott az ENSZ missziók vezetőinek amiben megvádolta saját kormányát, hogy izraeli nyomásnak engedve döntött Pető Andrea mellett. "Elmúltak már azok az idők, amikor nem lehetett szabadon kritizálni a kormányt, 15 éve ezért még börtön járt volna, ma már szólásszabadság van"- volt a válasz. És miért nevezte Pető Andreát "jól ismert cionista aktivistának"; miért tartja "befolyásosnak" a négytagú Esztertáska közalapítványt? - szólt a kérdésünk. "Menjen rá a honlapjukra, ők maguk vallják, hogy cionisták" - válaszolta Morvai Krisztina. Nota bene, az Esztertáska honlapján cionistákra való utalást sehol sem találtunk.
-rR-
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.