szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sorban lecserélődtek a fővárosi kerületi kapitányságok vezetői azóta, hogy Tóth Tamás irányítja Budapest rendőreinek munkáját. A cserék nagy része információink szerint egyszerűen azért történt, mert Tóth mindenhol a saját embereit akarja látni. Ennek ellenére akadt már olyan hű ember, akinek szintén távoznia kellett. Ez pedig szakmabeliek véleménye szerint azt jelzi, hogy a csereberékben semmi koncepció nincs.

Egymás után kötött útilaput a kerületi rendőrkapitányok talpára tavaly július 1-jével való kinevezése óta Tóth Tamás, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) vezetője. Legutóbb az újpesti kapitánynak, Baranyi Róbertnek kellett távoznia, aki így nyugállományba vonult. Helyére egyelőre senkit sem találtak.

Még a korábbi éra cseréi

Tavaly január 20-ával három kerületnek is új kapitánya lett: a VIII. kerület élére Plánk Róbertet, II. kerületére Bucsek Gábort – aki a Nemzeti Nyomozó Iroda Szervezett Bűnözés Elleni Főosztályának vezetője volt – nevezték ki. Bucsek azonban nem sokáig maradt a II. kerületben, onnan átigazolt a Nemzetvédelmi Szolgálathoz. Plánk esetében pedig, mivel ő a VI. kerületi rendőrkapitányságot irányította, őt Bartus Zoltán váltotta. Szintén Tóth Gábor idején, 2007-ben került a VII. kerületi kapitányság vezetői székébe Nagy Zoltán ezredes.

Tóth a kormányváltás utáni előre lépésével megüresedett belvárosi kapitányi helyre Kőhalmi Zsolt került. Az alezredes a XVIII. kerületet hagyta hátra, ahova Kékesi András ezredes, a BRFK ellenőrzési szolgálat vezetője került. A Tóth bűnügyi helyettesévé előlépett Fülöp Valter ezredes, volt XII. kerületi rendőrkapitány székébe Farkas Csaba alezredes, a Budaörsi Rendőrkapitányság Közrendvédelmi Osztályának korábbi vezetője ülhetett.

A második kör

A tavalyi önkormányzati választások után rögtön hat kerületben történt rendőrkapitány-váltás. A VIII. kerületi kapitányság irányítását az egykori országos főkapitány fia, Salgó László őrnagy vehette át. A Ferencvárosba és a XVII. kerületbe Heves megyéből érkeztek a kapitányok, az előbbibe Lóczi Zsolt ezredes (a főkapitányság volt bűnügyi igazgatója), az utóbbiba Kohári Péter alezredes, aki Füzesabony rendőri vezetését hagyta hátra ezért a beosztásért. Salgó László helyére, a XVI. kerületbe Terdik Tamás századost tette meg Tóth Tamás. A VIII. kerületből a XIX. kerületi kapitányságra száműzték Plánk Róbert ezredest, aki a mostani budapesti főkapitány elődje, Tóth Gábor embereként kezelnek. A kőbányai rendőrkapitányság élére pedig Tóth Béla ezredest, a BRFK Bevetési Főosztályának korábbi vezetőjét nevezték ki. Mintegy másfél hónap múlva azonban a X. kerületi kapitányi székben már nem ő, hanem Gyetvai Tibor alezredes ült. Tóth Bélának állítólag azért kellett nyugállományba vonulnia, mert előző beosztásában aggályok merültek fel munkájával kapcsolatban.

A harmadik forduló

A tavaly november 11-ével Heves megyei főkapitánynak kinevezett volt angyalföldi kapitány, Ormossy Attila helyére Paál Péter György alezredes került. Változás történt a III. kerületben is, hiszen az óbudai kapitány, Markó Attila ezredes bekerült a BRFK Teve utcai központjába, miután ő lett a testület rendészeti igazgatója. Beosztását korábbi helyettese, Horváth Attila őrnagy kapta meg. A II. kerületből távozó Bucsek Gábor helyére Seres Ernő őrnagyot tették. Szintén tavaly év végén távozott Krammer György ezredes, Zugló rendőrkapitánya. Feladatait idén február 1-jéig Fodor Ferenc százados, bűnügyi osztályvezető látta el, amikor is a kapitányság élére kinevezték Réti László alezredest, a szekszárdi rendőrkapitányság egykori bűnügyi vezetőjét. Idén január 1-jétől pedig női rendőrkapitánya is van a fővárosnak, miután a XX-XXIII. kerületben Répás Péter alezredest Makádi Katalin váltotta.

Akik maradhattak

Tóth Tamás nem mert hozzányúlni az I. kerületi rendőrkapitányhoz, Kesztyűs Rudolf ezredeshez. Ez talán nem véletlen, Kesztyűs ugyanis az első Orbán-kormány idején a miniszterelnök tanácsadója volt, és a kormányváltás után került Buda központi városrészének rendőrsége élére. A kapitány erős pozícióját mutatja az is, hogy bár a nyugdíjkorhatárt elérte, maradhatott a helyén, vezetői megbízatását meghosszabbították.

Nem kellett távoznia a XI. kerületi kapitánynak, Balázs Norbertnek sem. Egyes vélemények szerint az alezredes nem igazán mutogatja magát, de szakmai tevékenységét nem is kérdőjelezik meg. A XV. kerületben is maradt a 2005 óta kapitány Galambos Ferenc alezredes. A XXI. kerületi főrendőr, Nagy András alezredes is jól teljesíthet, hiszen személyét nem kezdték ki. Pedig Csepelre vetülhet a legnagyobb figyelem amiatt, hogy ott lakik az országos rendőrfőkapitány, Hatala József. A szomszédos kerület rendőrkapitányát, Strauss Zsolt alezredest sem állította fel a kapitányi székből a fővárosi főrendőr, amit a hvg.hu-nak azzal indokoltak, hogy szakmailag nem lehet kikezdeni a személyét.

Előre megírt jegyzőkönyvek

Mindazonáltal – jegyezték meg forrásaink – egyik kapitány sem érezheti magát biztonságban a helyén, hiszen akadtak rendőrkapitányok, akik egyik percről a másikra értesültek arról, hogy leváltják őket. Úgy tudjuk, reggel hat órakor hívták fel a BRFK központi ügyeletéről a volt kőbányai kapitányt, Ács Péter ezredest, Ferencváros egykori rendőri vezetőjét, Béres László ezredest, illetve a már említett Baranyi Róbertet is, hogy fél nyolcra Tóth Tamásnál kell lenniük. Ott közölték velük menesztésüket, azzal, hogy természetesen maradhatnak jóval alacsonyabb beosztásokban, például kerületi kapitányságok főnyomozójaként. Erre az ajánlatra egyik rendőri vezető sem csapott le. Valószínűleg Budapest főrendőre sejtette, hogy így lesz, ugyanis – információink szerint – előre elkészített jegyzőkönyvet tett az érintettek elé, amelyben már ott állt, hogy nem fogadják el a felajánlott beosztást, hanem a nyugállományba vonulást választják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!