szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A harminc évvel ezelőtt meggyilkolt világhírű olasz filmrendező, Pier Paolo Pasolini családja új vizsgálatot kezdeményezett, miután a gyilkosság miatt kilenc év börtönbüntetést letöltött Pino Pelosi legújabb vallomásában leszögezte, nem ő ölte meg Pasolinit.

A bűncselekmény még 1975-ben történt egy ostiai vízlépcsőnél, és a rendőrség a művész homoszexuális viszonyával hozta összefüggésbe az ügyet.

Az író-filmrendező Pasolini meggyilkolása miatt börtönre ítélt Pino Pelosi a hét végén szabadulása alkalmából tett nyilatkozataiban egyértelműen tagadta a bűncselekmény elkövetését, noha korábban éppen beismerő vallomása miatt ítélték el. Mindez megerősíteni látszik azt a feltevést - amely már 1975-ben nagyon elterjedt -, hogy a világhírű filmrendezőt a Saló, avagy a Sodoma 120 napja című film (Mussolini fasiszta köztársaságának végnapjait ábrázolja) ellopott kópiájának visszavásárlása ürügyén csalták tőrbe, s halála jobboldali összeesküvés következménye, nem pedig a csaléteknek felhasznált 17 éves "suhanc" szexuális szolgáltatásai megfizetésénél keletkezett vita - vagyis a magányos gyilkos helyett politikai gyilkosság alószínűsíthető.

A római ügyészség a Pasolini család ügyvédjének beadványára, illetve a gyilkosságért elítélt Pelosi legújabb nyilatkozatai alapján indít új vizsgálatot a baloldali filmrendező meggyilkolásának ügyében.

Három évtizede Pasolini nemcsak a kor uralkodó erkölcsi megítélése szerint volt botrányos, hanem az olasz politikai elit számára is nagyon kellemetlen figurának számított. Kíméletlen őszinteséggel figyelmeztette az olaszokat a fasizmus továbbélésének veszélyére, s egyenesen azt követelte, hogy a veszélyért elsősorban felelős "pártállamot", az akkor teljhatalmú olasz kereszténydemokrata pártot állítsák a társadalom ítélőszéke elé.

Pasolini legjelentősebb alkotásai között vannak a Máté evangéliuma, az irodalmi ihletésű Dekameron, a Canterbury mesék és az Ezeregyéjszaka virága című filmek. Utolsó, Salo, avagy Sodoma 120 napja (1975) című filmje az ember hatalom általi megaláztatásának és megkínoztatásának különböző stációit mutatta be, elviselhetetlen nyíltsággal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Elfogták Margaret Hassan gyilkosait

Beismerte a Care humanitárius szervezet iraki vezetőjének, Margaret Hassannak 2004. október 19-i elrablását majd későbbi megölését az az öt iraki személy, akiket vasárnap délelőtt tartóztattak le Bagdadtól délre - közölte egy iraki belügyminisztériumi forrás; közben elraboltak egy újabb külföldit, ezúttal egy ausztrál állampolgárt Bagdadban.

MTI Világ

Kezére írta fel gyilkosai rendszámát

Halála után leplezte le gyilkosait egy agyonlőtt férfi az Egyesült Államokban: a kezére írt számokról kiderült, hogy gyilkosai autójának rendszáma.