szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Október 10-e a halálbüntetés elleni harc világnapja. Az Amnesty International ebből az alkalomból figyelmeztet, sok helyütt még érvényben van az élet elvételével való büntetés.

Az idei világnap eseménysorozatának középpontjában Afrika áll, ahol napjainkban a kontinens számos, komoly emberijogi problémája ellenére e téren pozitív elmozdulás történik - hangsúlyozza az Amnesty International (AI). A legtöbb afrikai országban már nem alkalmazzák ezt az embertelen büntetést: 53 államból 13-ban megszüntették, 20-ban pedig felfüggesztik a végrehajtását.

Az AI közleményében üdvözli az afrikai erőfeszítéseket, köztük a legújabb örvendetes lépéseket Libériában és Szenegálban. Kiemeli a nigériai elnök, Olusegun Obasanjo által kezdeményezett bizottság vizsgálatát is, amelynek ajánlása szerint mindaddig föl kell függeszteni a halálbüntetések végrehajtását, míg az igazságszolgáltatás nem tudja garantálni a kifogástalan és korrekt tárgyalást.

Ám felhívják a figyelmet, hogy csupán Kongóban 200 embert végeztek ki 1997 óta, köztük gyermekeket is: 1999-ben ugyan végrehajtási moratóriumot léptettek életbe, 2002-ben azonban felfüggesztették azt. Az újabb negatív fejlemények közt szerepel, hogy 2005 júliusában Szudán ideiglenes szabályozást fogadott el, s eszerint akár gyermekeket, fiatalkorú bűnözőket is halálra lehet ítélni.

Az AI a mai nap folyamán a halálbüntetés eltörlését szorgalmazó petíciót adnak át az afrikai államfőknek, amelyhez a világnap szervezője, a 38 emberi jogi, és egyéb szervezetet, köztük az Amnesty Internationalt is egyesítő WCADP (Világkoalíció a halálbüntetés ellen) a világ minden táján gyűjtött aláírásokat. 
 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az Amnesty International bírálja Horvátországot

Tíz évvel a horvát hadsereg és rendőrség által végrehajtott Vihar hadművelet után, amelyet szerb polgári személyek elleni bűncselekmények kísértek, a horvát bíróságok még mindig nem szolgáltattak igazságot a háborús és emberiesség elleni bűnök elszenvedőinek - állapítja meg az Amnesty International jelentése.

MTI Itthon

Az Amnesty International a női nemi szerv-csonkítás ellen demonstrált

Évente kétmillió nő, illetve fiatal lány nemi szervét csonkítják meg a világon, és a nők szexuális elnyomása nemcsak az afrikai országokban, illetve az iszlám világban, de Európában is előfordul - figyelmeztettek a nemzetközi emberi jogi szervezet aktivistái a Blaha Lujza téren tartott demonstráción.

hvg.hu Világ

Amnesty International: több ország szabotálja az ENSZ-csúcsot

Az Amnesty International (AI) szerint több ország arra készül, megakadályozza a szeptember közepi, New York-i ENSZ csúcson az emberi jogokkal kapcsolatos határozatokat. Az AI által említett országok között van Fehéroroszország, Oroszország, Venezuela, Vietnám, Szíria és az bizonyos kérdésekben az Egyesült Államok.

Itthon

Amnesty: Magyarországon még mindig diszkriminálják a romákat

Az Amnesty International (AI) szerint Magyarországon különösen a rendőrségnél erős a cigányokkal szembeni előítélet, valamint gyakran megsértik a menedékkérők és az elmeszociális otthonokban élők emberi jogait is. Az ORFK szóvivője szerint a rendőrségen nem nagyobb az előítélet, mint a társadalomban.

MTI Világ

Amnesty: Amerika napjaink Gulág-ját működteti

A guantánamói börtöntábor bezárására szólította fel, és ismét globális, titkos fogolytábor-hálózat fenntartásával vádolta meg pénteken az amerikai kormányt az Amnesty International, arra a hírre reagálva, hogy a Pentagon felszámolás helyett bővítené Guantánamót. Az Egyesült Államok ismét abszurdnak nevezte a szervezet vádjait.