szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Őrizetbe vették Jean-Bernard Mérimée-t, Franciaország volt ENSZ-nagykövetét a francia hatóságok az iraki "olajat élelmiszerért" nevű ENSZ-programot övező korrupciós botrányban való érintettség gyanújával - adta hírül szerdán a Libération című napilap.

A párizsi baloldali újság beszámolója szerint a 68 éves magas rangú diplomata - aki 1991 és 1995 között képviselte hazáját a Biztonsági Tanácsban, azt követően pedig Franciaország római nagykövete volt három évig - 1996 és 2003 között részesült Szaddám Husszein olajának viszonteladási jogából. 

A hétfőn őrizetbe vett Mérimée a hatodik azon tizenegy politikai és közéleti személyiségből, akik ellen eljárás indul Franciaországban az iraki rendszer támogatásáért élvezett - az ENSZ által 10 milliárd euróra becsült - korrupciós olajüzletben való részvétel miatt. 

A kérdéssel foglalkozó amerikai szenátusi bizottság májusi jelentése a Mérimée ellen is eljáró Philippe Courroye francia vizsgálóbíróra hivatkozva vélte bizonyítottnak Charles Pasqua volt belügyminiszter érintettségét. 

A korrupciós olajüzlet két szálon futott az újság magyarázata szerint. Az egyik a Total vállalat köré szerveződött, amely hivatalosan is kereskedett Irakkal, de feltételezhető, hogy más cégeket is felhasznált közvetítőként, hogy még több iraki olajhoz jusson. Ehhez Irak csak a juttatásokból való részesedésért cserébe
járult hozzá. A Total ellen 2002-ben a francia pénzügyminisztérium pénzmosás elleni osztálya indított eljárást, mert a cég csaknem ötmillió euró korrupciós pénzt állomásoztatott a svájci Telliac nevű társaság számláján, s ebből az összegből jutalmazta az iraki piacon dolgozó közvetítőit.

A másik szálon a bagdadi rezsim közvetlenül jutatta barátait és támogatóit több millió hordó olajának kereskedési jogához. Az érintett személyek azután magas árréssel adták el az iraki olajat nagyvállalatoknak. Az "Irak barátainak" megszabott ár és a későbbi eladási ár különbségéből befolyó nyereség egy része visszakerült az iraki vezetők zsebébe. 

Az 1996 és 2003 között érvényben lévő "olajat élelmiszerért" nevű ENSZ-program célja az volt, hogy segítsen túlélni Iraknak azokat a nemzetközi szankciókat, amelyekkel Szaddám Husszein rezsimjét Kuvait 1990-es lerohanása után sújtották. A korrupciós botrányban Charles Pasqua után Jean-Bernard Mérimée az érintett személyek közül a második legismertebb francia személyiség nemzetközi szinten.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

ENSZ: segítség helyett korrupció

Kofi Annan fegyelmi eljárást indít az "olajat élelmiszerét" program volt vezetője és a program ügyében vizsgálódó független bizottság jelentésében szereplő illetékesek ellen - jelentette be az ENSZ-főtitkár kabinetfőnöke, Mark Malloch Brown.

MTI Világ

Közzétették az ENSZ reformtervét

A tervezet négy fő témára összpontosít. Ezek a fejlődés, a béke és kollektív biztonság, az emberi jogok és az ENSZ megerősítése.

MTI Világ

Szexbotrányba keveredett ENSZ-békefenntartók

Kiskorú lányokkal létesítettek szexuális kapcsolatot az ENSZ békefenntartói. A kongói szexbotrány kapcsán az is kiderült, hogy nem ez volt az első ilyen eset a nemzetközi szervezet történetében.

Hét nap

KORRUPCIÓ AZ ENSZ-BEN

Az iraki olajért élelmiszer program irányítója, Benon Sevan (képünkön) csaknem 150 ezer dollár kenőpénzt kapott azért...

hvg.hu Világ

Amnesty International: több ország szabotálja az ENSZ-csúcsot

Az Amnesty International (AI) szerint több ország arra készül, megakadályozza a szeptember közepi, New York-i ENSZ csúcson az emberi jogokkal kapcsolatos határozatokat. Az AI által említett országok között van Fehéroroszország, Oroszország, Venezuela, Vietnám, Szíria és az bizonyos kérdésekben az Egyesült Államok.

MTI Világ

Sólyom szerint megreformált ENSZ-re van szükség

A magyar köztársasági elnök szerint az ENSZ elismerésre méltó módon szolgálja az emberiség legjobb törekvéseit, megújításának lehetősége és szükségessége ugyanakkor erőteljesebb, mint valaha, hogy megfelelő választ tudjon adni a globális kihívásokra, a régi és az új fenyegetésekre.

MTI Világ

Lesújtó jelentés készült az ENSZ-visszaélésről

Éles hangon bírálta Kofi Annan ENSZ-főtitkárt, helyettesét és az egész Biztonsági Tanácsot a világszervezet 'olajat élelmiszerért' programjáról szóló megsemmisítő értékelésében a Paul Volcker volt amerikai jegybanki elnök vezette független vizsgálóbizottság. A nagyszabású humanitárius akció megcsapolásával hanyagságuk miatt Szaddám Huszein egykori iraki diktátor összesen 10,2 milliárd dollárral gazdagodott.