Olli Rehn, az unió bővítési biztosa a Der Standard című osztrák napilapnak szerdán adott interjújában jelentette ki: nem lát okot arra, hogy ne kezdődjenek meg a soros osztrák EU-elnökség alatt a csatlakozási tárgyalások, ha befejeződik az EU-s és a török jogrendszer összehasonlítása. Tájékoztatást adott arról, hogy az összehasonlítás (screening) első eredményeinek az elemzését most végzik, és reményei szerint néhány hét múlva befejezik, majd a biztos a kérdéskört az EU tanácsa elé terjeszti. Felvázolta annak lehetőségét, hogy az EU egy-két fejezet megvitatásával kezdheti meg a tárgyalásokat Ankarával és Horvátországgal is. Példaként nevezte meg, hogy Brüsszel a tudományos és a kutatási, valamint az oktatási és a kulturális kérdéskört vitathatná meg elsőként Törökországgal. A biztos hozzáfűzte, hogy hiányosságok tapasztalhatóak még a törökországi reformfolyamatok kibontakoztatásában, amelyek közül kiemelte a kínzások kérdéskörét. Úgy fogalmazott, hogy ugyan egyre kevesebb az ilyen ügy, de van még ilyen, és a véleményszabadság sem teljességgel garantált.
A finn bővítési biztos a Belgráddal kezdett társulási tárgyalások folytatásával kapcsolatban felhívta a figyelmet, az EU azt várja Szerbia és Montenegrótól, hogy teljes mértékben működjön együtt a hágai Nemzetközi Törvényszékkel. Ennek el kell vezetnie Ratko Mladic volt boszniai szerb főparancsnok tartózkodási helyének a behatárolásához, őrizetbe vételéhez és Hágába szállításához. Világos feltételeink vannak, és azt várjuk, hogy Szerbia teljesítse ezeket – szögezte le.
Bulgária és Románia csatlakozásának időpontjával kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a két ország keményen dolgozik a feltételek teljesítésén. Mindkét országgal kapcsolatban kritikus területnek minősítette az igazságügyi reformot, valamint a korrupció elleni küzdelem problémakörét. Kijelentette, az EU nem azt várja, hogy néhány hónap alatt felszámolják a korrupciót, mert az évekig is eltart. Brüsszel azonban azt várja, hogy mindkét ország megteremti a strukturális feltételeket ehhez a küzdelemhez. E téren előrelépést értek el, de először látni kell, hogy milyeneket – fűzte hozzá.
Ukrajna csatlakozási reményeivel kapcsolatban egyebek között arra hívta fel a figyelmet, hogy Brüsszel el akarja kerülni a „túlfeszített csatlakozás ütemterv" kialakulását. A biztos szerint el kell kerülni azt is, hogy a további bővítéssel kapcsolatban vita bontakozzon ki Európa határairól, mert azt félreérhetnék Ukrajnában. Helyesebbnek tartja mindezzel összefüggésben, ha az ember nem mondja azt, hogy sohasem.
Már tavasszal megkezdődhetnek az EU tárgyalásai Törökországgal
Az EU bővítési biztosa szerint már az idén tavasszal megkezdődhetnek Törökország csatlakozási tárgyalásai az Európai Unióval.

Trump gyorsít: 10-12 napot ad Putyinnak a harcok leállítására
Két hete mlg 50 napos határidőt szabott Moszkvának a tűzszünet elérésére.
A gombák összeesküvéséből ezúttal nem világvége lesz, és még a zombik sem támadnak
Ismerős cég gyártotta a Voks 2025 szavazólapjait több mint 350 millió forintért
„A gazdaság normális állapota, hogy soha sincs egyensúlyban” – iráni-francia professzor elemzi Kornai János zseniális felismeréseit
Durva dolgok derültek ki egy svájci bankról, miután újranyitotta a holokausztáldozatok ügyét egy zsidó milliárdos
Rottyon van a magyar társadalom, hova meneküljünk a politikai gyűlöletkeltés elől?
Majka vasárnapi bejegyzése lett az elmúlt évek legnépszerűbb magyar Facebook-posztja
Szabad Európa: Távozott a V-Híd vezérigazgatója, vannak, akik e mögött Lázár Jánost sejtik
Hivatalosan közös megegyezéssel távozik Sárváry István, aki 2016-ban állt a cég élére.