„Célozzon a Microsoft vagy az IBM felé!”
A New York Times háromszoros Pulitzer-díjas újságírójának összefoglalója a globalizáció teremtette, új, sosem látott jelenségekről. Az alábbiakban Thomas Friedman És mégis lapos a föld című könyvéből olvashatnak részleteket.
És mégis lapos a föld | |
Jegyezze elő a könyvet! |
Kolumbuszhoz hasonlóan én is felfedező útra jöttem a szubkontinens Szilícium-völgyébe, Bangalor városába. (…) Én magam egyenesen Kelet felé, Frankfurton keresztül mentem Indiába. A Lufthansával utaztam, első osztályon. A GPS-térképnek köszönhetően pontosan tudtam, hogy merre járunk. Biztonságosan, pontosan, késés nélkül landoltunk. Én is találkoztam indiaiaknak nevezett emberekkel. Én is India gazdagságának forrását kerestem. Ám míg Kolumbusz saját korában aranyat érő nyersanyagot, hardvert – nemesfémeket, selymet, fűszereket – keresett, én a szoftverek nyomában jöttem: szellemi erőforrásokat, komplex algoritmusokat, magasan képzett munkaerőt, telefonos ügyfélszolgálatokat, átviteli protokollokat, és az optika áttörő eredményeit kerestem – napjaink gazdagságának forrását.
Kolumbusz deklarálhatta a királyi pár előtt, hogy a Föld gömbölyű, és bekerült a történelemkönyvekbe, mint Galilei tételének tapasztalati bizonyítója. Én hazamentem, és csak feleségemmel osztottam meg felfedezésemet – vele is csak suttogva.
"Édesem" – súgtam a fülébe titkomat –, "azt hiszem, mégis lapos a Föld". Hogy jutottam erre a következtetésre? Az egész az Infosys Technologies Limitednél, Nandan Nilekani konferenciatermében kezdődött.
Egyikben épp az Infosys alkalmazottai írják a személyre szabott szoftvereket amerikai és európai cégek számára; a másik valamely – vezető amerikai és európai központú cégek számára nyújtott – szolgáltatás központja: lehet ez számítógépes szoftverek karbantartása, távfelügyelet, specifikus felmérési projektek, vagy a világ távoli részeiből ide irányított ügyfélhívások fogadása. A biztonságra szigorúan ügyelnek. Kamerák vigyázzák az ajtókat, és ha az ember az American Expressnek dolgozik, nem léphet be abba az épületbe, amiben a General Electric szolgáltató- és kutató-központja székel. A fiatal indiai nők és férfiak – mind mérnökök – sietős léptekkel igyekeznek egyik épületből a másikba, nyakukban belépőkártya fityeg. Egyikükből kinézem, hogy ki tudná tölteni elektronikusan az adóbevallásomat; másikukról feltételezem, hogy szakszerűen szét tudná szerelni a számítógépemet; a harmadik meg úgy fest, mintha egyenesen ő tervezte volna…
"Nos, ez volna a konferenciatermünk. Talán ez a legnagyobb képernyő egész Ázsiában; negyven digitális monitor egymás mellett" – büszkélkedik Nilekani. Biztos, hogy ez a legnagyobb plazmaképernyő, amit én életemben láttam. Az Infosys, mint Nilekani mondja, az óriási képernyő révén virtuális értekezletet tarthat bármilyen projektről bármikor, globális beszállítói rendszerének bármely tagjával. Így az amerikai tervezők egyszerre értekezhetnek az indiai szoftver írókkal és az ázsiai gyártókkal.
"Itt New Yorkból, Londonból, Bostonból vagy San Franciscóból bejelentkező kollégáinkkal is beszélgethetünk, élőben. És az is lehet, hogy a projekt megvalósítása Szingapúrban történik; akkor a szingapúri fél is bekapcsolódik a konferenciába… Ez a globalizáció" – mondja Nilekani. A képernyők fölött az USA nyugati partján, keleti partján, Indiában, Szingapúrban, Hongkongban, Japánban, Ausztráliában érvényes időt, és a greenwichi középidőt mutató órák. Az Infosys-munka pontos ideje: 24:7:365. Huszonnégy óra, egy héten hétszer, egész évben – nincs megállás.
Nandan úgy érti, hogy az Indiához hasonló országok minden eddiginél eredményesebben tudnak versenybe szállni a tudásalapú iparágakban, és Amerika jobban teszi, ha felkészül erre. Amerika versenyhelyzetbe kerül – mondja Nilekani – de szerinte a kihívás jót tesz Amerikának, mert versenyhelyzetben tudjuk a legtöbbet kihozni magunkból.
Ott, Bangalorban, a furgon egyik hátsó ülésén ülve ezt a sommás feljegyzést róttam a jegyzetfüzetembe: „Lapos a Föld”. Amint leírtam, rájöttem, hogy ez a Bangalorban való kéthetes forgatáson látottak, hallottak, tapasztaltak mögött húzódó fő üzenet. A globális játéktér el van egyengetve. A világ lapossá lett.
![HVG](https://img.hvg.hu/Img/19218ed8-a112-4ada-b7a6-6780aa4d4a3f/0fd0cd0d-6a73-47f9-9da0-1d1eff791cd5.jpg)
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/kombo_cikk-alatti-banner_640x240px.jpg)
Hátborzongató tények a világból
Tudja Ön, hogy a világ lakosságának egyharmada háborúban áll? És azt, hogy Kínából 44 millió nő hiányzik? Gondolná, hogy az azonos neműek párkapcsolatát kilenc országban halállal büntetik? Vagy hogy Amerikában óránként két és fél millió műanyag palackot dobnak el, a fejlett országok lakói pedig évente 6-7 kilogramm élelmiszer-adalékot fogyasztanak el? Nem? Kattintson!