szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több tízezer ember vett részt szombaton a Slobodan Milosevic volt jugoszláv elnök emlékének szentelt, Nyugat-ellenes politikai szólamokban bővelkedő búcsúgyűlésén Belgrádban, az államközösség parlamentje előtti téren.

Milosevicst tízezrek gyászolják
Jugoszláviában. Sírba száll a
nagyság álma
© AP
Slobodan Milosevic földi maradványait a nap folyamán átszállították a ravatalának helyt adó belgrádi múzeumból a parlament előtti térre, ahol emelvényre helyezték a szerb zászlóba burkolt koporsót. A gyászszertartáson összegyűlt tömeg teljesen betöltötte a parlament előtti teret és a parkot, ahol 2000 októberében spontán népfelkelés tört ki, elsöpörve a háborús bűncselekményekkel megvádolt jugoszláv államfő uralmát.

A szerbiai belügyminisztérium nyolcvanezerre becsülte a szombati rendezvény résztvevőinek számát. A gyűlésen a szocialista és a szerb radikális párt vezetőin kívül részt vett Gennagyij Zjuganov, orosz kommunista pártelnök, több szerb díszegyenruhás nyugalmazott tábornok, közöttük a háborús bűntényekkel vádolt két egykori vezérkari főnök, Dragoljub Ojdanic és Nebojsa Pavkovic is. Az emlékgyűlésre sokan az elhunyt portréjával érkeztek, többek kezében a legkeresettebb feltételezett háborús bűnösök, Radovan Karadzic volt boszniai szerb elnök és Ratko Mladic katonai vezető képe volt látható.

A emlékgyűlés előtt Milorad Vucelic szocialista párti vezető arra kérte az indulatos tömeget, hogy méltósággal vegyen búcsút attól az embertől, aki „a legjobb volt közülük". A politikai szólamokban bővelkedő emlékgyűlés egyperces néma csenddel kezdődött, ezután Bogoljub Bjelica, az elhunyt egyik leghívebb párttársa húsz percen át olvasta Milosevic beszédét, amely az uralmát megdöntő, 2000. szeptemberi-októberi jugoszláv elnökválasztás két fordulója között hangzott el a szerbiai állami tévében. Ebben Milosevic azzal vádolta a három éve meggyilkolt Zoran Djindjic szerb miniszterelnököt, hogy a nyugati titkosszolgálatok segítségével a Nyugat bábállamává akarja tenni Szerbiát.

Mihajlo Markovic, a szerbiai szocialisták főideológusa azt hangoztatta: Milosevic legnagyobb bűne az volt, hogy nem akart behódolni és nemet mondott „a” nagyhatalomnak, amely „teljes engedelmességre és gyarmati megaláztatásra” akarta kárhoztatni Szerbiát. Velko Vlkanov, a néhai jugoszláv államfő védelmére alakult nemzetközi bizottság alelnöke arról beszélt, hogy Milosevic "nem halt meg, hanem meggyilkolták", mert „felkelt az Egyesült Államok és a NATO által megszemélyesített nemzetközi imperializmus bűnös góliátjai ellen”. Felolvasta a szintén háborús bűnökkel vádolt Vojislav Seselj szerb radikális pártelnök levelét, amelyben a hágai vádlott arra fogadkozott, hogy „keményen fog harcolni a hágai bűnözők ellen, védve az igazságot és a szerb hazát”.

A szónoklatokat meg-megszakították a skandálások, a gyászolók Milosevicet éltették, és usztasának kiáltották Boris Tadic szerb elnököt, aki megakadályozta, hogy államfőnek kijáró külsőségekkel temessék el Milosevicet a szerb történelem nagyjainak panteonjában. Rendbontás nem volt, a rendet a belügyminisztérium különlegesen kiképezett alakulata, a csendőrség és a rohamrendőrség szavatolta. A gyűlésen életét vesztette egy ember, húsz esetben riasztották mentőket.

Slobodan Milosevicet a késő délutáni órákban helyezik végső nyugalomra a pozareváci családi házának udvarán. Csak három tévéállomás kapott engedélyt arra, hogy tudósítson a temetésről: a belgrádi BK tévé, az orosz állami tévé harmadik csatornája, illetve jelen lehet a Reuters hírügynökség operatőri gárdája. Az elhunyt szűkebb családjából nem lesz jelen senki a temetésen, sem a Moszkvában élő felesége Mirjana és fia, Marko, sem pedig Montenegróban élő lánya, Marija.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hága szerint nincs felelősségük Milosevics halálában

Borisz Milosevics, az elhunyt ex-elnök Oroszországban élő testvére és több vezető orosz politikus a hágai Nemzetközi Törvényszéket tette felelőssé a halálesetért. A törvényszék szóvivője visszautasítja, hogy Hágának felelőssége volna a történtekben.

MTI Világ

Moszkva nem hisz Hágának Milosevics-ügyben

Oroszországnak "jogában áll nem bízni" Szlobodan Milosevics boncolásának eredményeiben - mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Orosz orvosok utaznak Hágába, hogy "legalább megismerkedjenek" a boncolási jegyzőkönyvvel.

MTI Világ

Milosevics nem kap állami temetést

Szlobodan Milosevics fia, a maffiatevékenységgel, közelebbről cigarettacsempészetel is kapcsolatba hozott Marko utazik Hágába, hogy átvegye a néhai jugoszláv elnök holttestét. Az ex-elnököt Belgrádban temetik el, de nem kap állami temetést.

MTI Világ

Szándékosan szedett rossz gyógyszert Milosevics?

Egy holland toxikológus közölte: a volt jugoszláv államfő szándékosan vett be olyan gyógyszert, amely hatástalanította a magas vérnyomására kapott orvosságot. A hivatalos törvényszéki halottvizsgálat szerint szívinfarktus okozta Szlobodan Milosevics halálát.

MTI Világ

Belgrádi sajtó: "Hága megölte Milosevicset!"

A vasárnap is megjelenő belgrádi napilapok címoldalukon számoltak be Szlobodan Milosevics haláláról, és közülük jó néhány azzal vezette fel hírét, hogy a hágai Nemzetközi Törvényszék megölte a háborús bűntényekkel vádolt néhai jugoszláv és szerb elnököt.

MTI Világ

Milosevics özvegye nem lesz ott a temetésen

Megérkezett pénteken Belgrádba Gennagyij Zjuganov, az Orosz Kommunista Párt elnöke, hogy részt vegyen Szlobodan Milosevics temetésén, de a politikus szerint az elhunyt jugoszláv államfő felesége valószínűleg nem jön el a temetésre.

MTI Világ

Kostunica: eltemethetik Milosevicset Szerbiában

Szerbiában eltemethetik Szlobodan Milosevics egykori jugoszláv államfőt - jelentette be Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnök. A kormányfő arra nem tért ki, hogy a temetést Belgrádban rendeznék-e meg.