szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magurele településen (Bukaresttől 20 kilométerre) található és évtizedek óta működő az országos Fizikai és Nukleáris Kutatóintézet (IFIN) udvarán található körülbelül 800 fémhordó közül legalább százból csöpörög a radioaktív hulladék, s további kétszáz hordó már teljesen elrozsdásodott.

Az Evenimentul Zilei napilap úgy tudja, a kormányfő alárendeltségébe tartozó ellenőrző csoport által végzett vizsgálatból kiderült, az intézet szakemberei már 2004-ben meghúzták a vészharangot, s akkor hirtelen az Országos Radioaktív Hulladék Felügyelet (ANDRAd) pályáztatás nélkül kötött szerződést a bukaresti Euro Foundry Tech Rt. nevű céggel 800 vashordó leszállítására. S habár Lucian Biro, az Országos Atomfelügyelet akkori elnöke – aki ellen ma büntetőeljárás folyik – tudta, hogy az Euro Foundry speciális hordóit még tesztelik, sikerült kilobbiznia 2004-ben a Nastase-kormánynál, hogy a tartalékalapból egy millió eurónak megfelelő lejt utaljanak ki 45 hordó megvásárlására.

Az IFIN azonnal meg is kötötte a szerződést az „egyedüli létező beszállító”-nak titulált magáncéggel, csakhogy a meglévő, 200 literes ócska régi hordók nem fértek bele az újba. Tavaly februárban Az ANDRAD újabb hatvan hordót rendelt a bukaresti cégtől, ám a kutatóintézet ezeket már nem vette át. Sőt, Biro annak idején kitalálta, hogy Magurele településen hozzák létre az ország radioaktív hulladék-telepét, ám a polgármester hallani sem akar erről, sőt a környezetvédelmi minisztérium is ellenezte az ötletet.

Az ügy visszhangjai már Brüsszelbe is eljutottak. Az Európai Bizottság felszólította Romániát, sürgősen keressen kiutat a radioaktív hulladékok tárolására, hisz ezt már tíz évvel ezelőtt meg kellett volna oldania, amikor üzembe helyezték a cernavodai atomerőművet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Atom tengeralattjárót vásárolna Románia

A román hadügyminisztérium megkezdte a tárgyalásokat egy használt, amerikai atom tengeralattjáró megvásárlására. Az eddig kiszivárgott információk szerint Bukarest cserébe odaadná a használatból több mint tíz éve kivont Delfinul nevű tengeralattjárót, sőt kifizetné az árkülönbözetet is.