szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy 7000 rohamrendőr tűzött össze reggel Dél-Koreában egy amerikai katonai támaszpont bővítése ellen tiltakozó tüntetőkkel. Legalább 65-en megsérültek, 115 személyt pedig őrizetbe vettek.

A rendőrök megostromolták a Szöultól mintegy 65 kilométerre délre fekvő Phjongthek üresen álló iskolaépületét, amelyet előző este a közeli Humphreys amerikai támaszpont bővítése ellen tiltakozva közel ezer ember - a környező falvak népe és Amerika-ellenes tüntetők - elfoglalt. Az építkezés miatt ugyanis a város körül több települést a földdel akarnak egyenlővé tenni.

Az ostrom kezdetekor a tömeg nagy része szétfutott, mintegy kétszázan - a tüntetők "kemény magja" - azonban az épületben maradtak. A gumibotokkal és pajzsokkal felszerelt rendőrök összecsaptak a farudakkal hadakozó tüntetőkkel. A csetepatéban többen megsérültek; szemtanúk néhány vérző fejű embert láttak a helyszínen, egy sérültet pedig a mentők szállítottak el.

A rendfenntartók azért kívánták megtisztítani a tiltakozóktól az iskolaépületet, hogy megkezdődhessen a közeli Humphreys amerikai támaszpont bővítése, amelyről Washington és Szöul már 2004-ben megállapodott. Az ázsiai országba vezényelt amerikai haderő ide kívánja áttelepíteni a Szöul központjában fekvő Jongszan bázison állomásozó parancsnokságát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Visszavonták a csaló dél-koreai őssejtkutató engedélyét

A dél-koreai egészségügyi minisztérium visszavonta csütörtökön a korábban „a klónozás úttörőjének” tartott, de csaláson ért Hvang Vu Szuk őssejtkutatási engedélyét. A kutatót januárban már megfosztották állami kitüntetésétől is.

MTI Világ

Ismét tárgyalóasztalhoz ül a két Korea

Dél-Korea és Észak-Korea áprilisban folytatja Phenjanban a korábban felfüggesztett magas szintű tárgyalásokat, de ezek témaköréről még nem született döntés.

MTI Világ

Tokto-szigetek: Dél-Korea és Japán területi vitája

A dél-koreai külügyminisztérium szerint súlyos konfliktust idézhet elő Japánnak az a terve, hogy oceanográfiai kutatásokat végez egy, a két ország által vitatott hovatartozású szigetcsoport körül, s e célból rövidesen kutatóhajókat küld a térségbe.