szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Biztosítsanak-e az emberszabású majmoknak valami olyasmit, mint az emberi jogok – erről folyik heves vita Spanyolországban, amióta a kormányon lévő szocialisták javasolták, hogy csimpánzok, gorillák, orangutánok és törpecsimpánzok bizonyos alapvető jogokat kapjanak tekintettel az emberrel való rokonságukra.

Charles Darwin gúnyrajza.
Jogok és kötelezettségek
A javaslatot előterjesztő Francisco Garrido képviselő arra mutatott rá: az emberszabású majmok genetikailag rokonai az embernek. "Az emberszabású majmok képesek az önuralomra és értelmezni tudják a múltat és a jövőt. Gyászolják elpusztult hozzátartozóikat, osztoznak a táplálékon, szilárd kapcsolatokat létesítenek és megtanulják szerszámok használatát. Nem emberek ugyan, de a családunkhoz tartoznak."

A főemlősöknek az élethez és a szabadsághoz való jogot szándékoznának biztosítani, továbbá meg akarják tiltani, hogy ezeket az állatokat testi fenyítésben részesítsék.

Az élethez való jog esetükben azt jelentené, hogy – önvédelem kivételével – nem lenne szabad megölni őket, és életterüket védelmezni kellene. A szabadsághoz való jog értelmében nem lenne szabad emberszabású majmokat állatkertben fogva tartani, vagy cirkuszban felléptetni. A testi fenyítés tilalma pedig arról gondoskodna, hogy az említett főemlősöket ne kínozzon, és ne használjon laboratóriumi állatkísérletekhez senki.

A José Luis Rodriguez Zapatero miniszterelnök vezette szocialisták javaslatukkal magukévá tették az Emberszabású Majmok Nemzetközi Projektjének követeléseit, amely szervezet nyolc évvel ezelőtt jött létre.

Spanyolország Új-Zéland után a második állam lehet, amely elfogadja a projekt ajánlását. Ezzel együtt a kezdeményezés heves vitákat váltott ki az ibériai országban. Della Padron, az Amnesty International spanyol szekciójának igazgatónője kijelentette: "Csodálkoznunk kell azon, hogy emberi jogokat akarnak adni majmoknak, amikor még nem minden ember rendelkezik ezekkel a jogokkal". Bírálta az elképzelést Fernando Sebastian, Pamplona érseke is.

Cristina Narbona környezetvédelmi miniszter asszony támogatta ugyan a kezdeményezést, de hangsúlyozta: "Bizonyos alapvető jogokról van szó, nem pedig arról, hogy majmok emberi jogokat kapjanak. Ez félreértés, amelyet fordítási hiba idézett elő".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Új majomfajtára leltek Indiában

Az Arunácsal (Macaca munzala) több mint száz éve az első újonnan leírt makákófajta, és "óriási jelentősége van a főemlősök e csoportjának alapos megismerése szempontjából" - mondta az indiai természetvédelmi alap (NCF) munkatársa, M. D. Madhuszudan, aki tagja volt az új majomfajtát felfedező csoportnak.

MTI Tech

Új majomfajtát fedeztek fel Afrikában

Egy új majomfaj leírása igazi zoológiai szenzációt jelent. A tudományos bravúrt két kutatócsoport vitte véghez, egymástól függetlenül és két különböző helyszínen.