Tetszett a cikk?

Váratlan botrányt keltett Romániában a bukaresti Legfelsőbb Bíróság egyik határozata, amely az 1941-ben náci behatásra született, úgynevezett romanizálási törvényre hivatkozva elutasította egy Braila városi ingatlan visszaszolgáltatását az egykori tulajdonos jogos örököseinek.

Az említett antiszemita törvény annak idején kimondta a zsidó ingatlanok elkobzását, s ennek eredményeként a brailai is Rachel Hillel fedél nélkül maradt. A Hitlernek hátat fordító Románia a 641/1944-es törvénnyel érvénytelenítette a három évvel korábbi határozatot, s kimondta, a kárvallott zsidó családok külön írásos bizonyíték nélkül visszakapják elkobzott ingatlanaikat.

Csakhogy a kommunisták 1945-ben államosították a magántulajdont, így Hillelék ismét ház nélkül maradtak, s a család 1964-ben emigrált Izraelbe. Az örökösök a rendszerváltás után született restitúciós törvény alapján igényelték vissza egykori, és ma kb. 200 ezer dollárt érő brailai házukat, ám úgy a helybéli törvényszék, mint a galaci táblabíróság jogosnak ítélte a kérelmet, s elutasította a brailai polgármesteri hivatal fellebbezését.

A Legfelsőbb Bíróság azonban döbbenetükre most áthúzta az örökös Pavel Hillel számításait és kimondta, jogtalanul kéri vissza a házat, mivel 1944-ben Rachel Hillel úgy kapta vissza az ingatlant, hogy semmiféle okmánnyal nem bizonyította tulajdonjogát. Pedig a 641/1944-es törvény nem is kötelezte erre, hisz neve szerepelt az egykori telekkönyvi kivonaton.

Az amerikai állampolgárságú, és az IBM-nél dolgozó Hillel és felesége most teljesen tanácstalan a 66 évvel ezelőtti antiszemita törvény alapján kapott ítélet láttán, s terveik szerint Strasburghoz fordulnak jogorvoslásért.

Irházi János

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Románia: Funar akadályozza a restitúciót

A kolozsvári polgármester mindent elkövet annak érdekében, hogy a történelmi magyar egyházak ne kaphassák vissza a román állam által elkobozott ingatlanokat, írta pénteki számában a Szabadság.

MTI Világ

Bizottság osztja szét az "aranyvonat"-kárpótlást

Hattagú bizottság gondoskodik majd az "aranyvonat" ügyében kötött peren kívüli egyezség magyarországi végrehajtásáról - mondta Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) ügyvezető igazgatója.

MTI Világ

Betiltották a szlovák újnácik nemzeti pártját

Betiltotta a szlovák legfelsőbb bíróság a legfőbb ügyész indítványára a Szlovák Testvéri Közösség - Nemzeti Párt (SP-NS) elnevezésű csoportot, amelyet programja és magatartása alapján a sajtó és közvélemény újnáci erőként tart nyilván. A rendszerváltás óta még nem volt példa arra, hogy Szlovákiában politikai pártot tiltottak volna be.

MTI Világ

Csehország kárpótolja az 1968-as megszállás áldozatait

A képviselőház keddi döntése alapján egyszeri pénzügyi kárpótlást kapnak mindazok, akik 1968. augusztus 20. és 1991. június 27. között a megszállók tevékenységének következtében életüket veszítették vagy megsérültek.

MTI Világ

Wiesenthal központ: nőtt a náci bűnösök elleni ítéletek száma

Több mint háromszáz százalékkal növekedett egy év alatt a náci háborús bűnösök elleni ítéletek száma - áll a Simon Wiesenthal Központ idei jelentésében, amely az Egyesült Államokat és Olaszországot dicséri, Ausztriát elmarasztalja a náci háborús bűnösök elleni jogi fellépés terén.