szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A túldolgoztatás egyes külföldi munkások esetében sokkal általánosabb Csehországban, mint azt a közvélemény gondolja – állítja a La Strada érdekvédelmi szervezet.

A túldolgoztatás, azaz az akár napi 16 órás munka, illetve a nagyon kemény fizikai igénybevétel és a rendkívül rossz munkakörülmények nagyon alacsony bérekkel párosítva elsősorban az egykori Szovjetunióból érkező munkaerőt, az ukránokat, a fehéroroszokat, a kazahokat és részben a kínaiakat és a vietnamiakat sújtja.

La Strada elnöke, Petra Burcikova a cseh hírügynökségnek elmondta, hogy a túlmunka esetében a külföldiek gazdasági kényszerhelyzete találkozik a csehországi gyors gazdasági növekedés és az olcsó munkaerő iránti kereslet igényével. Mindezt felerősíti, hogy jelentős számú ukrán és vietnami kolóniák élnek már Csehországban.

A szervezet illetékese szerint kereskednek is az országban az olcsó munkaerővel, a túldolgoztatás igen jellemző az építőiparban, a mezőgazdaságban és erdőgazdaságban, a vendéglátóiparban és a háztartásokban dolgoztatottak esetében is. A külföldieket emellett szervezetten koldulásra, sőt alkalmakként lopásra veszik rá. Vannak külföldi nők, akik nappal háztartási alkalmazottként, éjszaka prostituáltként kénytelenek dolgozni.

A helyzet feltárását nehezíti, hogy a cseh munkaadók sokszor nem adják ki a hatóságoknak a náluk dolgozó külföldiekkel kapcsolatos adatokat, például azt, mennyit keresnek és meg is fenyegetik őket arra az esetre, a ők maguk próbálnák meg ezeket az adatokat nyilvánosságra hozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

euractiv.hu Karrier

Spidla megszüntetné az európai munkaerő-mobilitás korlátait

A politikai okok mellett a szabad munkaerő-áramlás szociálpolitikai akadályait is fel kívánja tárni Vladimír Spidla, a foglalkoztatásért felelős európai biztos. Szerinte valószínűtlen, hogy a munkaerőpiaci korlátozások ellen háborgó tíz új tagállam hasonló intézkedéseket vezetne be a csatlakozásra váró Romániával és Bulgáriával szemben.

MTI Hírek

Nem akarnak kelet-európai munkaerőt a hollandok

Nem ért egyet a holland képviselők számottevő része a kormány azon tervével, hogy az országban számolják fel az Európai Unióhoz tavalyelőtt csatlakozott kelet-és közép-európai országok munkavállalóit sújtó korlátozásokat - jelentette a holland televízió.

MTI Karrier

Hollandia is megnyitja munkaerőpiacát

Januártól megnyitja munkaerőpiacát Hollandia az Európai Unió tavalyelőtt csatlakozott kelet-európai tagországai, köztük Magyarország munkavállalói előtt - döntött pénteki ülésén a holland kormány.