szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elkerülhetetlen, hogy felfüggesszék a szlovák kormánykoalíciót vezető szociáldemokrata párt, a Smer tagságát az Európai Szocialisták Pártjában - közölte szerdán Strasbourgban a Smert vezető új szlovák kormányfővel, Robert Ficóval Poul Nyrup Rasmussen, az Európai Szocialisták Pártjának (ESZP) elnöke. Eközben bejelentették: a szlovák külügyminiszter már kedden Magyarországra látogat, s lehet, hogy rövidesen Robert Fico is.

Az ESZP elnöke közölte a szlovák kormányfővel, hogy elkerülhetetlen a Smer ESZP-tagságának felfüggesztése. Erről Kósáné Kovács Magda, az Európai Parlament (EP) szocialista frakciójának elnökhelyettese számolt be telefonon az MTI-nek. Kósáné Rasmussennel, valamint Martin Schulzcal, a szocialista EP-frakció elnökével és a képviselőcsoport több más vezető politikusával együtt azon a tanácskozáson vett részt, amelyet azért szerveztek, hogy Fico megindokolhassa: miért lépett koalícióra két olyan párttal, amelyet a nemzetközi közvélemény szélsőjobboldalinak, illetve nacionalistának tart. 

Jön Kubis
Szerdán Pozsonyban jelezte az új szlovák kormány külügyminisztere, hogy első külföldi útja Budapestre vezet. Az MTI diplomácia forrásból úgy értesült, hogy Ján Kubis látogatása július 11-én esedékes. Egyes információk szerint az sem elképzelhetetlen, hogy rövidesen az új szlovák kormány miniszterelnökét, Robert Ficót is Magyarországra szólítja a "diplomácia hagyománya." Fico magyarországi látogatását a visegrádi csoport országainak szokásjoga valószínűsíti, mert a V4-ek elnöki posztját mindig a korábban elnöklő ország területén veszi át a soros ország miniszterelnöke.
Kósáné elmondta: tájékoztatást kaptak arról, hogy az ESZP elnöksége az összes tagpárttal konzultált, s egy kivételével mindannyian egyetértettek a Smer tagságának felfüggesztésével. (A kivétel a Cseh Szociáldemokrata Párt volt.) A magyar képviselő arra a kérdésre, hogy ez már hivatalos döntés-e, vagy még szükség van valamilyen testületi lépésre, közölte: a Smer felfüggesztését ők politikai ténynek tekintik, s hogy ennek formalizálásához szükség van-e további lépésekre, ezt eldöntik majd az illetékesek, de erről további vita nem lesz. 

Kósáné elmondta, hogy a tanácskozáson Schulz ismertette Ficóval a szocialista EP-frakció kedd esti döntését (a képviselőcsoport szintén a Smer-tagság felfüggesztését javasolta), ennek indokait. A magyar képviselő leszögezte: a tanácskozáson nem a Smer-vezette szlovák kormánykoalíció programjával foglalkoztak, ez nem az ő dolguk, s e tekintetben akár még jóhiszeműek is lehetnének, bízva abban, hogy "rá lehet beszélni a farkast, váljon vegetariánussá". 

A tanácskozáson nem erről, hanem alapvető politikai kérdésekről, a szocialista értékek érvényesítésének kötelezettségéről volt szó - mondta. "Arról, hogy 2001-ben az Európai Szocialisták Pártja elfogadott egy chartát a rasszista és etnikai alapon gyűlöletet keltő politika elítéléséről, s ez egyértelműen kimondta, hogy szocialista pártok nem köthetnek szövetséget olyan pártokkal, amelyekre az előbb említett két politikai jellemzőnek akár csak az árnyéka is vetül. A Smer sajnos megsértette ezt a chartát, s ezzel szembefordult az Európai Szocialisták Pártjával" - szögezte le a magyar képviselő. 

Ami Fico érveit illeti, Kósáné szerint a szlovák kormányfő alapvetően három dologgal védekezett. Az első, hogy nem volt más lehetősége. Kósáné szerint azonban más lehetőség mindig van, s itt ők, európai szocialisták nem a kormányalakítási megbízatás visszaadására gondolnak (hiszen a szlovák szociáldemokraták győzelme nagy öröm volt számukra), hanem mondjuk - kölcsönös kompromisszumok révén - egy más összetételű kormánykoalíció megalakítására.

Fico másik érve szerint a Smernek a kormánykoalícióban domináns helye van, meg tudja akadályozni bármilyen - az ESZP felvetéseiben szereplő - esetleges negatív tendencia kialakulását. Kósáné azonban ennek kapcsán a tanácskozáson emlékeztette a kormányfőt: a Smer olyan megállapodást írt alá, miszerint minden kormányülés előtt koalíciós egyeztetést kell tartani, s itt mind a három pártnak 1-1 szavazata van.

Végül pedig a szlovák kormányfő azzal érvelt, hogy országának arra a programra van szüksége, amellyel a Smer a választást megnyerte. A magyar képviselő szerint azt ők is úgy gondolják, hogy Szlovákiának szociáldemokrata kormány kell. "De nem olyan szociáldemokrata kormány, amely két másik értékrendet valló párt által béklyóba van kötve" - tette hozzá.
 


 

        Mivel Magyarország V4-es soros elnöki szerepe június utolsó
napjával kitelt, a poszt július első napjától Szlovákiát illeti meg.
Pozsony azonban még nem vette át az elnökséget, jóllehet annak
tervezett helyszíne a visegrádi csoport létrejöttének helye,
Visegrád volt - tudta meg diplomáciai forrásból az MTI.
    Az átadás-átvétel váltónapján még Mikulás Dzurinda volt a
szlovák kormány miniszterelnöke, akinek azokban a napokban nyilván a
legkisebb gondja is nagyobb volt annál, hogy ennek a kötelességének
tegyen eleget. Ráadásul köztudott, hogy a miniszterelnöki szintű
magyar-szlovák kapcsolatokat az utóbbi években okkal illették a
"hűvös" jelzővel. Medgyessy Péter volt miniszterelnök és Dzurinda
között egyszer volt kétoldalú találkozó Pozsonyban. Gyurcsány Ferenc
kormányzó az első kormányzati ciklusában európai fórumokon
Dzurindával ugyan gyakran találkozott, de hivatalos kétoldalú
találkozóra nem került sor.
    Ha Robert Fico tartani kívánja magát a visegrádi őrségváltás
hagyományaihoz, akkor valószínűsíthető, hogy rövidesen
Magyarországra utazik, hogy magyar partnerétől, Gyurcsány Ferenctől
átvegye a V4-ek soros elnöki posztját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Harminc százalékkal nyert a Smer Szlovákiában

A szavazatok 29, 14 százalékának megszerzésével a Robert Fico vezette Irány - szociáldemokrácia (Smer-SD) nevű ellenzéki párt lett a győztese a szombaton tartott előrehozott szlovákiai választásoknak.

Világ

Fico, a beszéd embere

A kommunista utódpárt, a Demokratikus Baloldal Pártja (SDL) parlamenti képviselőjeként jelent meg közel másfél...

MTI Világ

Robert Fico alakíthat kormányt Szlovákiában

Ivan Gasparovic rövid sajtótájékoztatón bejelentette: Robert Ficót, a választásokon győztes szociáldemokrata párt vezetőjét megbízza, hogy "próbáljon meg kormányt alakítani".

MTI Karrier

Szlovákiában uniós mércével igen magas a munkanélküliség

Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat változatlanul magas munkanélküliségi rátát számol Szlovákiában. Mint hétfőn közölte, a szezonális kiigazításokkal számolt munkanélküliségi ráta 15,5 százalékos volt májusban az országban, annyi, mint áprilisban. Ennél rosszabb rátát csak Lengyelországban mértek az EU tagállamai közül, ott 16,4 százalékost.

MTI Világ

Aggodalmat kelt Brüsszelben az új szlovák kormány

Aggodalmat kelt Brüsszelben az új szlovák kormánykoalíció összetétele. Az Európai Parlament két legnagyobb párjának vezetői egymás után tették ilyen értelmű nyilatkozataikat, s diplomáciai körökből is hasonló véleményeket hallani.

MTI Világ

Szlovákia: a magyarok kimaradtak, Meciar bekerült a kormányba

Kimarad a Magyar Koalíció Pártja az új szlovák kormányból, mert a választásokon győztes szociáldemokrata Smer elnöke, Robert Fico szerdán este bejelentette: a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) és a Vladimír Meciar nevével jegyzett Néppárt - Demokratikus Szlovákiáért Mozgalommal (LS-HZDS) alakít kormányt.