szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Valószínűleg ittas katona lelőtte egy helyi választási bizottság két tagját a Kongói Demokratikus Köztársaságban, az incidens nyomán kitört zavargásokban 43 választási irodát gyújtottak fel.

Az afrikai országban az elnökválasztás vasárnapi, második fordulójában leadott szavazatok összeszámlálása folyik.  A támadás az északkeleti Fatakiban történt az ugandai határ közelében. Egy ENSZ-szóvivő elmondása szerint a feldühödött helyiek meg akarták lincselni a lövöldöző katonát, akit letartóztatták, de a tömeg tovább tombolt, lángba borítva a választási irodákat, ahol a nyilvántartások alapján 25 ezer szavazópolgár járulhatott az urnákhoz.
 
Másutt az északi országrészben vasárnap halálos áldozatot is követelt egy állítólagos választási csalás miatti felháborodás.
 
Az ENSZ-szóvivő úgy nyilatkozott, hogy ezektől az incidensektől eltekintve a szavazatszámlálás békésen zajlik. Az előrejelzések Joseph Kabila elnök győzelmét jósolják.
 
A júliusi első forduló sem volt mentes az erőszaktól, a két rivális politikus - Kabila hivatalban lévő elnök és Jean-Pierre Bemba alelnök, volt lázadóvezér - magántestőrségének összecsapásai akkor három napon át tartottak.
 
Kabila és Bemba az 1998 és 2003 közötti belháborúban egymással szemben álltak, a megbékélés részeként kapta meg Bemba az alelnöki tisztséget.
 
A hivatalos végeredmény november 19-ig várható, és addig nem válik véglegessé, amíg az esetleges panaszokat el nem bírálta a Legfelsőbb Bíróság.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

KONGÓI CSATÁK

Lövöldözések kísérték a július 30-ai elnökválasztás eredményének kihirdetését a Kongói Demokratikus Köztársaság...

MTI Világ

Miért jelentős a kongói választás?

Negyven év óta először rendeznek vasárnap szabad választásokat Kongóban, Afrika egyik legnagyobb és legsokszínűbb országában, ahol Mobutu Sese Seko elnök három évtizedes diktatúrája nyomán polgárháború (1998-2003), káosz és külső intervenció tette tönkre milliók életét. A választások kulcsfontosságú fordulatot jelenthetnek a közép-afrikai ország életében, ezért az Európai Unió is fegyveres kontingenst küldött a helyszínre a választás tisztaságának és a szavazók biztonságának szavatolása érdekében.