szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Parlamenti választások kezdődtek Oroszország 13 régiójában és Szentpéterváron, az ez év végi alsóházi választások főpróbájaként és egy Kreml-hű ikerpárt, az Igazságos Oroszország debütálásaként.

A vasárnapi voksolásra összesen több mint 31 millió oroszországi választópolgárt hívtak az urnákhoz rendkívüli
biztonsági intézkedések közepette a Néva parti város mellett két tagköztársaságban, jelesül Komiföldön és Dagesztánban, valamint a Leningrádi, Moszkvai,  Murmanszki, Orjoli, Pszkovi, Szamarai, Sztavropoli, Tmoszki, Tyumenyi és Vologdai területen.
   
A választási bizottságok a liberális Jablokótól és Jobboldali Erők Szövetségétől, valamint más ellenzéki pártoktól 17 esetben megtagadták a bejegyzést. A Jabloko Szentpéterváron sem indulhat, miután bejegyzési kérelmét támogató aláírások közül túl sok minősült hamisnak. Mind a 14 régióban csak a Kreml-hű monopolpárt, az Egységes Oroszország, a szélsőjobboldali Liberális Demokrata Párt, a kommunista párt, továbbá a múlt év végén létrehozott Kreml-hű kerpárt, az Igazságos Oroszország nevezhetett.    
   
A Szergej Mironov felsőházi elnök vezette Igazságos Oroszország éppúgy Vlagyimir Putyin elnök politikáját támogatja, mint az alsóházi elnök, Borisz Grizlov vezette Egységes Oroszország, csak éppen szociálisan érzékeny, balközép retorikával színezve. Megfigyelők arra számítanak, hogy az Igazságos Oroszország a második számú politikai erő rangjára emelkedik az Egységes Oroszország mögött.    
   
A Moszkvai és Leningrádi területen, valamint Dagesztánban már kizárólag pártlisták versenyében dől el a mandátumok sorsa, ahogy az a decemberi dumaválasztáson lesz. A szavazócédulákról eltűnt az összes indulót elutasító, tiltakozó rovat. Egyben megszüntették az érvényességhez megkövetelt minimális részvételi arányt (bár Komiföldön és Dagesztánban fenntartottak egy 25 százalékos, a Moszkvai és a Vologdai területen pedig egy 20 százalékos küszöböt).

Oroszországban a törvényhozási választások jelentőségéből sokat levon, hogy nincs demokratikus parlamenti váltógazdálkodás, hanem a törvényhozó ág az elnöki, végrehajtó hatalomnak van alárendelve központosított, hierarchikus, tekintélyuralmi rendszer keretében. Így az orosz kormányt az elnök nevezi ki, s ő jelöli régiók
kormányzóit (a tagköztársaságok államfőit) is. Ha az elnök kormányzójelöltjét egy regionális parlament kétszer elutasítaná, akkor a feloszlatás veszélyének tenné ki magát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Nyomul az ortodox egyház Oroszországban

Egy heves mufti korábbi sértő szavaira már fátylat borított az ortodox egyház, amely egyre nagyobb befolyásra tesz szert Oroszországban. A fanatikusok már színen vannak, egy felvetés szerint pedig Putyin utódjának az egyházból kellene kikerülnie.

MTI Gazdaság

Szálloda-boom Oroszországban

Hamarosan új Intercontinental szálló nyílik Moszkvában, Szentpétervárott és Szamarában pedig Crowne Plaza, illetve Holiday Inn hotelek épülnek.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Kétszeresére emelkedik a gázár Oroszországban

Oroszországban 2010-ig megkétszereződik a földgáz ára a belföldi fogyasztók számára, mondta az orosz gazdasági és kereskedelmi miniszter Moszkvában. Szavai szerint ennek legfőbb oka, hogy a Gazprom egyelőre nem tudja garantálni a kitermelés növelését a 2011 utáni időszakban.