szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók egy izgalmas kísérlet keretében olyan színt tártak fel, amilyent állítólag eddig ember még sohasem látott, miután ez a szín túlmutat a természetes, általunk érzékelhető színskálán.

Intenzív, sosem látott telítettségű kékeszöld – így írják le a kutatók azt a színt, amelyet egy különös kísérlet során figyeltettek meg a kísérleti alanyaikkal. A színnek, amelyet normál körülmények között sosem láthat meg az ember, az „olo” nevet adták.

A Kaliforniai Egyetem és a Washingtoni Egyetem kutatócsoportja az Oz nevű új technológiával kísérletezett. Ez a fejlesztés lehetővé teszi a tudósok számára, hogy lézerfény segítségével stimulálják az emberi retina egyes fotoreceptor sejtjeit. Az emberi szem úgy látja a színeket, hogy a kék, zöld és vörös fényre érzékeny sejtek – S, M és L csapok – jeleit kombinálja, miután a természetes fény több hullámhossz keveréke, amelyek különböző mértékben stimulálják ezeket a csapokat. A variációkat különböző színekként érzékeljük. A vörös fény elsősorban az L csapokat stimulálja, míg a kék fény az S-eket. Viszont az M csapok középen ülnek, és nincs természetes fény, amely ezeket önmagukban gerjesztené. Az, hogy az egyik típust aktiváló fény általában másokat is aktivál, korlátozza az érzékelhető színtartományt.

Az Oz technológiával azonban felülírható ez a szabály, ugyanis lehetővé válik, hogy csak egyfajta csapokat célozzanak meg lézerfénnyel, így a szomszédos csapok érintetlenül maradnak. Ez a módszer elméletileg lehetővé teszi olyan színek megjelenítését, amelyek túlmutatnak a természetes emberi látás tartományán.

A kísérletbe öt résztvevőt vontak be, közülük hárman maguk is társszerzői a Science Advances folyóiratban megjelent tanulmánynak. Látható hullámhosszú lézerfény impulzusokat lőttek közvetlenül a szemükbe, méghozzá úgy, hogy csak a zöldre érzékeny (M) csapokat célozták meg. Ezzel sikerült a természetes emberi színskálán túlmutató színt kiváltaniuk: egy telihold képénél körülbelül kétszer nagyobb színfoltot a látómezőben.

A kísérleti alanyok „példátlanul telített” kékeszöld színről számoltak be, sőt az egyik alany a „pofátlan” jelzővel illette az „olo” nevű színt. (A név a bináris 010 számból ered, és azt szimbolizálja, hogy csak a középső M csapokat célozták meg fénnyel.)

A tudományos közösségben nem mindenki van lenyűgözve az eredménytől. John Barbur, a Londoni Egyetem látáskutatója például úgy nyilatkozott a The Guardiennek, hogy ez nem egy új szín, hanem egy telítettebb zöld. A műnek – tette hozzá – „korlátozott értéke van”.

Bár vitázni lehet arról, hogy ez most egy új szín vagy mégsem, az vitathatatlan, hogy az Oz egy különleges technika, amely egy napon segíthet a színvakság tanulmányozására szolgáló eszközök fejlesztésében, vagy új technológiákhoz vezethet a digitális képek színeinek létrehozásához.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!