szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Marco Rubio külügyminiszter közlése szerint széles körű átszervezési tervet dolgoztak ki, ami minden elemében érinti a minisztériumot, „irodáktól a nagykövetségekig”.

Az amerikai külügyminisztérium a jelenlegi formájában túlduzzasztott, bürokratikus, és képtelen megfelelni a nagyhatalmi versengés új korszakában a tőle elvárt feladatának – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter, aki a tárca gyökeres átalakítását jelentette be kedden.

Amennyiben jóváhagyják, az átalakítással megszűnik 700 állás, és 132 megszűnik a jelenlegi 734 iroda közül.

Sajtóértesülések szerint Rubio a személyzet 15 százalékos csökkentését tervezi igényelni, ami évtizedek óta a legjelentősebb lenne az amerikai diplomaták soraiban. Ez ugyanakkor még mindig jóval visszafogottabb, mint egy másik tervezet, amely a minisztérium költségvetését 50 százalékkal vágta volna meg.

„Az elmúlt 15 évben a külügyminisztérium lábnyoma példátlan módon megnövekedett, a költségek megemelkedtek, de a befektetés távol áll a megtérüléstől, és az adófizetők egy kevésbé hatásos és hatékony diplomáciát láttak” – mondta Rubio. Hozzátette, hogy a kiterjedő bürokrácia „olyan rendszert teremtett, ami jobban ragaszkodott a radikális politikai ideológiához, mint Amerika alapvető nemzeti érdekeinek előmozdításához”.

A külügyminisztérium kiadott egy új szervezeti ábrát, amely szerint több, korábban működő államtitkárság és iroda megszűnik, köztük az amerikai demokratikus értékek külföldi megjelenítését hivatott államtitkárság (Under secretary for Civilian Security, Democracy, Human Rights). Az új minisztériumi szerkezet megerősíti, hogy a miniszter a jövőben egyben az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynöksége (USAID) vezetői pozícióját is betölti.

Rubio emellett azt is írta, hogy az átalakítások olyan részlegeket céloznak, amelyek a demokrácia és az emberi jogok támogatásában játszottak szerepet. A miniszter szerint ezek termékeny talajt biztosítottak aktivistáknak, akik újra akarták értelmezni e két fogalmat, és a saját projektjeiket igyekeztek megvalósítani az amerikai adófizetők pénzén.

Szerinte a Demokrácia és Emberi Jogok Hivatala (Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor) például baloldali aktivisták platformja lett, akik bosszút akartak állni az olyan „anti-woke” vezetőkön, amilyen Lengyelországé, Magyarországé és Brazíliáé, és hivatalos irányvonallá tenni az Izrael iránti gyűlöletüket.

Az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynökségének (USAID) külügyminisztériumba olvasztása felmerült a tárca keddi sajtótájékoztatóján, amivel kapcsolatban Tammy Bruce szóvivő arra hívta fel a figyelmet, hogy független szervezetként több esetben olyan külföldi támogatásról határozott, ami „kártékony volt” Amerika számára, és amire az adott országban dolgozó amerikai diplomatáknak és nagykövetségnek nem volt ráhatása. A szóvivő hozzátette, hogy egyes irodák megszüntetése nem jelenti az adott funkció eltűnését is az amerikai diplomáciai tevékenységből.

(MTI, The Guardian)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!