szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Greenpeace üdvözli a ma nyilvánosságra hozott politikai döntést, miszerint az osztrák állam nyolcmillió eurónyi összeget fizet a folyó ökoszisztémájának helyreállítására.

Az osztrák és a magyar miniszterek egy közös akcióprogramban állapodtak meg a Rába szennyezésének megoldására. A program szigorítaná a szennyvíz-kibocsátási határértékeket, csökkentené a só kibocsátását, és mindhárom bőrgyárnál egy harmadik tisztítási rendszert vezetne be. Az akcióterv súlyos hiányossága azonban, hogy nem jelöl meg határidőt mindezek teljesítésére.

Új határértéket vezetnek be számos kémiai anyagra, a habzási kapacitást is limitálni fogják határérték megállapításával. A Greenpeace által mért megengedettnél többszörösen kibocsátott paraméterek esetében szigorítanák a kibocsátási értékeket. Mindezekkel kapcsolatban egy törvényjavaslatot nyújtanak be júliusban, amit szeptemberben nyilvánosságra hoznak. Ezen kívül szigorítani fogják az ellenőrzéseket is.

A fürstenfeldi geotermális erőművet 2009 végére bezárják, ezáltal a Rába-Lapincs sóterhelése a jelenlegi felére csökkenhet. „Üdvözöljük a szigorúbb határértékek bejelentéséről szóló hírt, de ahhoz, hogy a szigorított törvény a bőrgyárakra is érvényes legyen, a stájer hatóságok erőteljes fellépésére van szükség.”- mondta el Nemes Noémi kampányfelelős.

„A Greenpeace követeli, hogy a stájer hatóságok egy héten belül adják meg a vízjogi engedélyt a Boxmarknak, és abban tiltsák be a habzásért legfőképpen felelős naftalin-1,5-diszulfonát használatát. Továbbá elkerülhetetlen a só kibocsátására való határérték megállapítása.”- tette hozzá Herwig Schuster, a Greenpeace kémiai szakértője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

euractiv.hu Világ

A Greenpeace megfestette egy holland erőmű oldalát

„A dohányzás öl” - ezt a feliratot festették fel többméteres betűkkel a Greenpeace holland aktivistái a maasvlakte-i erőmű falára. Kezdeményezésükkel a környezetvédők tiltakoznak az Eon villamosművek azon terve ellen, hogy újabb szénalapú erőművet építsen Hollandiában.

MTI Itthon

Greenpeace-mérések: a bőrgyár a főszennyező a Rábán

A Greenpeace a Rába habzása miatt felelős feldbachi Boxmark bőrgyár szennyvízcsatornájából vett minták eredményeit ma hozta nyilvánosságra Grazban. A zöldszervezet tájékoztatása szerint több paraméter esetén illegális mértékű szennyezést mutattak ki akkreditált laborok, jóval az osztrák törvények által szabott határértékek fölött.

MTI Itthon

Greenpeace-demonstráció: nemet a génmódosításra!

Közel hatvan Greenpeace aktivista demonstrált a génmódosítás- mentes Magyarország fenntartásáért ma délelőtt a Hősök terén. A piros és fehér egyenruhát viselő aktivisták fekve alkottak élőképet egy biokukoricából kirakott óriási Magyarország térkép közepén. A magyar közvélemény és az Európai Unió döntéshozóinak közvetítendő üzenet, amelyet az emberi testek formáltak felirattá a következő: „NO GMO!” avagy „Nemet a génmódosításra!”

MTI Világ

Greenpeace-aktivistákat vettek őrizetbe Szlovákiában

Őrizetbe vett a szlovák rendőrség húsz Greenpeace-aktivistát, akik a Tátrai Nemzeti Parkban (TANAP) a néhány évvel ezelőtt pusztító orkán nyomán kidőlt fák haszonérdekű kitermelését próbálták megakadályozni.

MTI Világ

Greenpeace: "tétlenség miatt zárva" a román minisztérium

Ma délelőtt magyar, román és osztrák Greenpeace aktivisták lezárták a román környezetvédelmi minisztérium főbejáratát. Az aktivisták élő láncot alkottak a bejárat lépcsőin és egy transzparenst helyeztek az ajtóra a következő feirattal: “Tétlenség miatt zárva”.