szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kétségesnek tartják amerikai hírszerző szervezetek, hogy a bagdadi kormány képes előrelépést tenni az iraki nemzeti megbékélés elérése érdekében.

Az Egyesült Államok 16 felderítő ügynökségének új közös jelentése - amelyből csütörtöki nyilvánosságra hozatala előtt a Pentagon egy névtelenséget kérő munkatársa ismertetett részleteket - azt állapította meg, hogy Núri al-Máliki kormánya aligha képes felszámolni a felekezeti megosztottságot és teljesíteni az ország politikai egységéhez szükséges feltételeket.

Az amerikai hírszerzés értékelése szerint történt némi haladás az al-Kaida erőinek visszaszorításában: az amerikai parancsnokok tűzszüneti tárgyalásainak nyomán a szunnita felkelőket egyes térségekben sikerült a terrorszervezet elleni harcra bírni. A jelentés ugyanakkor figyelmeztet: a szélsőségesek váratlan, "szenzációs" támadásokat indíthatnak.

Az amerikai hírszerző szervezetek értékelését azután hozzák nyilvánosságra, hogy Washington és Bagdad között az utóbbi napokban feszültség alakult ki az iraki kormány teljesítményének értékelésével kapcsolatban.

Az amerikai elnök kedden kijelentette, hogy némileg csalódott a kormányfőben, hozzátéve, ha az iraki kormány "nem tud megfelelni a nép elvárásainak, a nép majd lecseréli". Miután Máliki visszautasította Bush és más amerikai politikusok bírálatát - mondván, senkinek nincs joga határidőt szabni választásokon hatalomra került kabinetje hivatalban maradására - az amerikai elnök szerdán már barátiabb hangnemet használt, leszögezte, hogy továbbra is támogatja nehéz küldetésében Málikit.

Több ellenzéki politikus véleményével egybehangzóan szerdán Hillary Clinton, a Demokrata Párt legnépszerűbb elnökjelölt-aspiránsa úgy nyilatkozott: az iraki parlamentnek le kellene váltania a kormányfőt, amiért nem képes feloldani az egymással hadakozó politikai frakciók közötti nézeteltéréseket, nem talál gyógyírt a különféle etnikumú és vallású iraki népcsoportok közötti ellentétekre.

Az Amerikában népszerűtlen iraki háborút ellenző, az amerikai csapatok hazahívását követelő politikusok üzenetét erősítette a héten Ryan Crocker bagdadi amerikai nagykövet. Kijelentette, hogy a nemzeti megbékélésben a haladás üteme "rendkívül kiábrándító és zavaró minden érintett számára".

A nagykövet és David Petraeus tábornok, az Irakban állomásozó amerikai csapatok főparancsnoka szeptemberben terjeszti a Fehér Ház és az amerikai kongresszus elé helyzetjelentését, amelynek tartalmától nagy mértékben függhet az amerikai katonai jelenlét jövője.

Az Egyesült Államok jelenleg 162 ezer katonát állomásoztat az arab államban, ez a legnagyobb létszám a négy éve folyó háború kezdete óta. Bush elnök szerdán ismételten leszögezte, hogy amíg ő elnök marad, vagyis 2009 januárjáig, szó sem lehet teljes csapatkivonásról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Félezer halálos áldozata van az észak-iraki merényletsorozatnak

Drámaian emelkedett csütörtöki médiabeszámolók szerint a két napja, az észak-iraki Moszul térségében fekvő falvakban a jazidi vallási kisebbség tagjai ellen elkövetett öngyilkos merényletsorozat halálos áldozatainak a száma: a legfrissebb adatok szerint mintegy 500-an veszthették életüket.

Vélemény

Irak: lőporfüstbe ment tervek

Irakban – a búvópatakként felszínre tört etnikai, vallási törésvonalak, továbbá a „felszabadítók” népszerűtlensége okán – egyre kevesebb esélye van a demokratikus átalakulásnak, vagy éppen egy nyugatbarát, elnöki túlhatalom jellemezte, Egyiptomhoz hasonló rendszer létrejöttének. Óriási dilemmával találja majd szembe magát a jövőre megválasztandó új amerikai elnök.

MTI Világ

Al-Kaida-támadás két iraki falu ellen

Legkevesebb 25-en meghaltak és 12 civilt elraboltak, miután az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat iraki szárnyának fegyveresei megtámadtak két észak-iraki falut Dijála tartományban - közölte a helyi rendőrség.