szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több tucat nyugat-bácskai magyar kapott katonai behívót az elmúlt napokban - tájékoztatta szerdán az MTI-t Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke a Zomborból és környékéről pártjához érkezett bejelentések alapján.

A katonai szolgálatukat már letöltött, de még hadköteles embereknek a zombori katonai körzetparancsnokság  értesítése szerint december 3-án meg kell jelenniük a körzeti katonai parancsnokságon, hogy átvegyék "háborús beosztásukat". 

Rendkívül aggodalmasnak tartjuk az intézkedést, ez mindenképpen pánikkeltés - fogalmazott a legnagyobb délvidéki magyar párt elnöke, hozzátéve, hogy a bejelentéseknek még nem volt módjuk utánajárni, nem tudtak beszélni a katonai körzetparancsnoksággal. "Tudom, mit fognak válaszolni: azt, hogy ez normál ügyintézés" - mondta a lehetséges fejleményeket felvázolva.

A VMSZ a közeli napokban kialakítja az üggyel kapcsolatos álláspontját - közölte Pásztor István, hozzátéve: nem tud elképzelni olyan háborút, amelyben a vajdasági magyarságnak részt kellene vennie. Ha a behívókat összevetjük a szerb védelmi miniszter keddi kijelentésével, akkor - úgy hiszem - még több okunk van az aggodalomra.

Dragan Sutanovac a montenegrói fővárosban arról nyilatkozott, hogy a Koszovó státusáról folyó tárgyalások végének közeledtével elképzelhetőek albánok kirobbantotta zavargások. Szerbia nem fogja megengedni déli része destabilizálását, s kész megvédeni az országrészt - szögezte le, rögtön hozzátéve azt is, hogy a NATO és a 16 ezres koszovói békefenntartó erő (a KFOR) vezetőit megkérte: vegyék elejét a 2004 tavaszán Koszovóban
végrehajtott szerbellenes pogromok megismétlődésének. 

Ha bárki azt hiszi, hogy a szerb hadsereg önállóan akar fellépni bárhol az ország déli részén, az téved. Minden lehetséges esetre, a legrosszabbra is felkészültünk, de kizárólag politikai döntés alapján fogunk cselekedni - fogalmazott a szerb védelmi miniszter.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Sorozás, kampány, önkéntesek

Az önkéntes haderőre való átállást propagáló reklámkampányt nem befolyásolja, hogy az Országgyűlés nem szavazta meg a honvédelmi törvényt, azaz továbbra is fennáll a sorozás intézménye. A tárca nyolcvanmillió forintot áldozott a jelenleg is futó kampányra.

Itthon

Adatgyűjtés sorozáson: nem katonadolog

Alapjaiban változtatja meg a sorozás adatkezelési szabályait, hogy az Országgyűlés úgy határozott, nem hívnak be több újoncot – nyilatkozta a hvg.hu-nak Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos. Az új helyzethez új törvényeket kell alkotni, vagy a régieket kell módosítani.

Itthon

Az SZDSZ akciózik a kényszersorozás ellen

Tiltakozó levélakciót indít a Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) a kényszersorozás végleges eltörléséért - jelentette be Magyar Bálint. A Fidesz szerint csupán olcsó kampányfogásról van szó.

Hét nap

OLASZORSZÁG: VÉGE A SOROZÁSNAK

2005-től nincs többé hadkötelezettség Olaszországban, miután a képviselőház a múlt héten elsöprő többséggel jóváhagyta...

Vélemények

Sorozás és kávészünet

Bár végül csupán az utolsó leszerelésre, s nem - mint azt sokan remélték - a hadkötelezettség békeidőben való megszüntetésére került sor hazánkban, meggyőződésem szerint e lépéssel Magyarország végleg maga mögött hagyja a sorkatonaságon alapuló haderő csaknem 130 éves korszakát. Aligha valószínű ugyanis, hogy a közeljövőben bármelyik magyar kormány a bukás veszélye nélkül megkísérelhetné visszaállítani a sorozott haderőt, amelynek megszüntetését - az utóbbi két év felmérései szerint - a magyar lakosság kétharmada támogatta. Amikor tehát a jelenlegi kormánykoalíció választási programjába vette az önkéntes és hivatásos haderő létrehozását, mind politikai, mind szakmai értelemben igen jó törekvést vállalt magára. Politikai szempontból annál is inkább, mert túl a félidőn egyelőre csupán ezt szerepeltetheti egyértelműen a választási elszámolás "sikerrel teljesítettük" rubrikájában.