szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európaiak egyértelműen ellenzik az amerikai rakétavédelmi rendszer Közép-Európába való telepítésének tervét a Harris Interactive közvélemény-kutató intézet által elvégzett felmérés szerint, amelynek eredményét pénteken, azaz néhány nappal a NATO április 2-4-i csúcstalálkozója előtt tették közzé.

Az ellenkezés különösen erős Németországban (71 százalék utasítja el, 19 százalék támogatja), Spanyolországban (61 százalék ellene és 19 mellette) és Franciaországban (58 százalék elleni, 22 támogatja). Viszonylagos többség ellenzi Olaszországban (49 százalék ellene, 35 százalék mellette) és Nagy-Britanniában (44 százalék ellene, 30 százalék mellette).

Az Egyesült Államokban ezzel szemben a megkérdezett személyek 49 százaléka támogatja a telepítést, és csak 25 százalékuk ellenzi a France 24 televízió és az International Herald Tribune részére készült felmérés szerint. A Moszkva által javasolt, a NATO és Oroszország által közösen telepítendő rakétavédelmi rendszer tervét ezzel szemben kedvezőbben fogadták Európában (Olaszországban 59 százalék, Németországban 48 százalék, Spanyolországban 43 százalék, Franciaországban pedig 36 százalék támogatja. Az amerikaiak közül 39 százalék támogatja és 25 százalék ellenzi ezt a tervet.

Az Egyesült Államok által a "lator államok" rakétatámadásai elleni védelemre hivatatott, 2012-ig Csehországba és Lengyelországba telepítendő rakétapajzs terve Oroszország heves ellenállását váltotta ki. A kérdést megvitatják az április 4-i bukaresti Oroszország-NATO csúcson, majd pedig Vlagyimir Putyin orosz és George Bush amerikai elnök kétoldalú találkozóján is a fekete-tengeri Szocsiban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Orosz reagálás a rakétapajzsról szóló amerikai-lengyel megállapodásra

Moszkvában a lehető legfigyelmesebben elemezni fogják Radek Sikorski lengyel külügyminiszter bejelentését arról, hogy sikerült elvi megállapodásra jutni az amerikai rakétapajzs lengyelországi telepítéséről - mondta vasárnap Dmitrij Rogozin, Oroszország állandó képviselője a NATO-nál, hozzátéve, hogy a közlés ellentétben áll Donald Tusk kormányfő korábbi kijelentéseivel.

MTI Világ

Tusk kemény feltételekhez köti a rakétapajzs-telepítést

Donald Tusk újságírók előtt hangsúlyozta: Lengyelország csak akkor egyezik bele a rakétapajzs telepítésébe, ha az közvetlen kapcsolatban lesz Lengyelország biztonságának növekedésével. Márpedig Varsó eddig még nem kapott arra garanciát, hogy egy telepítendő amerikai rakétabázis növelni fogja az ország biztonságának szintjét - tette hozzá a kormányfő.

Hét nap

Alkudozás rakétapajzsról

Légvédelme megerősítését kéri az USA-tól a varsói kormány, cserébe az amerikai rakétapajzs Lengyelországba tervezett...

MTI Világ

Irán: "az év vicce" a rakétapajzs európai telepítési terve

"Az év viccének" nevezte hétfőn az iráni nemzetbiztonsági főtanács titkára az amerikai rakétapajzs Kelet-Európára való kiterjesztésének tervét, amit Washington azzal indokol, hogy Irántól védené meg az Egyesült Államok szövetségeseit.