szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy dániai vaskori temetkezésben fellelt, "arab" eredetű génekkel rendelkező férfi DNS-vizsgálata arra enged következtetni, hogy kétezer évvel ezelőtt a skandináv ország lakossága sokkal heterogénebb volt, mint napjainkban.

A kutatás során Dánia keleti részében fellelt két I-IV. századi temetőben 18 viszonylagos épségben fennmaradt csontvázat tanulmányoztak. A kizárólag anyai ágon öröklődő úgynevezett mitokondriális DNS-t az elhunytak fogaiból vett mintákban a Koppenhágai Egyetem Törvényszéki Orvostani Intézetében vizsgálták - olvasható a National Geographic honlapján. "Az egyik csontváz genetikai jellegzetességei a beduin törzsekkel mutattak rokonságot. Hasonló jellegzetességek fellelhetők Európa déli részének lakosainál is" - mondta a kutatást irányító Linea Melchior.

A csontvázat Zealand szigetén, egy vaskori temetőben találták Bogebjerggard közelében: az itt eltemettettek szegény földművelők lehettek. Az "arab" férfi a kutatók szerint valamely légióban szolgálhatott az északi határszélen, hiszen abban az időben a Római Birodalom a Közel-Kelettől az Elbáig nyúlt. Előfordulhatott azonban, hogy az illető egy a közel-keleti rabszolganő leszármazottja volt. A temetőben más szokatlan genetikai jegyeket viselő csontvázakra is bukkantak, így egy történelemelőtti európai vonalra, amely a mai dán lakosság mindössze 2 százalékánál lelhető fel.

"Ez az egyik ősi északi genetikai típus, amely 'felhígult' a Skandináviából és Németországból érkező bevándorlók révén" - mondta a kutató. A másik, Skovgaard közelében lévő temetőből származó csontvázak viszont olyan genetikai jellegzetességeket mutattak, amelyek Skandinávia jelenkori népességére jellemzőek. "Tipikusan északiak voltak, s körükben kisebb a genetikai változatosság is" - emelte ki Linea Melchior. 

Az elhunytak többsége nő, akiket gazdag sírmelléklettel láttak el: a temetkezési helyen míves gyűrűkre, nyakláncokra, valamint díszes hajtűkre bukkantak. "A halottakat elegánsan felöltöztették és csodálatos ékszerekkel látták el" - mondta Linea Melchiop. Skovgaard mellett az akkori elit temetkezett, olyanok, akik a kutatók szerint Skandinávia más részéről érkezhettek Dániába. Ezek a vizsgálatok egy tágabb kutatás részei, amelynek során 56 csontváz genetikai elemzését végezték el a késő kőkorszaktól a középkorig. "Az összes, általunk Dániában megvizsgált régészeti helyszínen találtunk ritka genetikai típusokat, olyanokat, amelyek egyáltalán nem általánosak a jelenkori Európában" - ismertette Linea Melchior.

Mint a kutató rámutatott, visszafelé haladva az időben nő a genetikai sokféleség. Ami a legmeglepőbb, a modernkori Dániában a legkisebb a genetikai diverzitás. Ennek az az egyik lehetséges magyarázata, hogy bizonyos lakossági csoportokat sokkal inkább sújtottak a pestisjárványok - a középkori "fekete halál" -, amelyek 1347 és 1351 között az európai népesség harmadát pusztították el.

Hasonló elméletet fogalmazott meg egy hasonló jellegű brit kutatás eredményeként Rus Hölzel, a Durham Egyetem professzora is. Vizsgálatai szerint a középkorban a brit szigetek lakossága körében bizonyos genetikai jellegzetességek gyakoribbá váltak, mint mások. Ez viszont arra enged következtetni, hogy azok a családok, amelyekre ezek a genetikai jellegzetességek jellemzőek voltak, nagyobb eséllyel úszták meg a pestist, mint mások - mutatott rá Rus Hölzel, aki nem vett részt a dániai kutatásban. Mint hozzátette, az időzítést tekintve a pestis a legvalószínűbb, bár nem az egyetlen gyanúsított, amely a csekélyebb genetikai sokféleség  kialakulásáért okolható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A szőke nő csak 11 ezer éves

A szőke, kék szemű nő Észak-Európában alakult ki a jégkorszak végén, evolúciós anomáliaként, amelynek célja a feltűnéskeltés volt a ritka férfinépességért folytatott versenyben – legalábbis ez a végkövetkeztetése annak a géntudományi kutatásnak, amelynek eredménye a héten jelenik meg Nagy-Britanniában.

MTI Kult

Megrongálták az ötezer éves Stonehenge-t

Feltehetően szuvenír-vadászok rongálták meg Nagy-Britanniában az ötezer éves Stonehenge-t. Az English Heritage (Angol Örökség) kulturális szervezet közleménye szerint a vandálok vésővel és csavarhúzóval pattinthattak le egy pénzérme nagyságú kődarabot. A további károkozást az őrség akadályozta meg, akik észrevettek két férfit a bronzkori építmény közelében - olvasható a BBC honlapjának hírei között.

MTI Tech

Kétezer éves obszervatóriumot találtak Amazóniában

A brazíliai Amapá államban, Amazóniában találtak a régészek egy legalább 2000 éves obszervatóriumot. Az építmény 127 nagy gránit blokkból áll, amelyek szabályos távolságokra vannak egymástól elhelyezkedve.

MTI Tech

Ötezer éves várost fedeztek fel Indiában

Az ötezer évvel ezelőtti Indus-völgyi civilizáció egyik városát fedezték fel indiai régészek az ország északi részén fekvő Harijána államban - jelentette az IANS indiai hírügynökség.

hvg.hu Tech

Ötezer éves az első márkajelzés?

Termékeket először az ősi Mezopotámiában láttak el márkajelzésekkel körülbelül ötezer évvel ezelőtt, állítja a University College London kutatója, David Wengroy - szerinte az ötezer éves korsózáró dugókon látható jelek a mai márkajelzések megfelelői.

hvg.hu Tech

120 ezer éves élő baktérium bukkant fel

A baktériumok között is apró, 120 ezer éves mikrobát nyertek ki a Penn State University kutatói egy grönlandi gleccser jegéből. Az organizmus képes túlélni az alacsony hőmérsékletet, a nagy nyomást, az oxigénhiányt és a tápanyagszegény környezetet is, így nem meglepetés, hogy a NASA is érdeklődik a felfedezés iránt.

MTI Tech

Ötvenezer éves kőszerszámokra bukkantak egy építkezésen

A neandervölgyi ember 50 ezer éve készült kőszerszámaira bukkantak Észak-Franciaországban, Saint-Amand-les-Eaux község közelében egy bevásárlóközpont alapozó munkálatai közben - jelentették be Lille városában az illetékesek.

MTI Tech

Múzeumban látható Dina, a 35 ezer éves mamut bébi

A Dina nevő mamutbébi ormányát összetekerte, fejét mintha bátortalanul lehajtaná: meg sem látszik rajta, hogy 35 ezer éves, s ebben a pózban találták meg a szibériai tundra egykor mocsaras, fagyos talajában. Most Herne régészeti múzeumában tekinthető meg.