szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gázai övezetben lévő kormányzati épületekre, valamint a helyi biztonsági szolgálat létesítményeire mért csapásokat keddre virradóra az izraeli légierő. A katonai rádió jelentése szerint egy izraeli hadihajó nem engedett kikötni a Gázai övezetben egy Ciprusról érkező, segélyt szállító hajót, mert ezzel megsértette volna az övezet Izrael általi zárlatát.

Egy illetékes az AFP francia hírügynökséggel közölte: legkevesebb tíz ember életét vesztette, másik negyven pedig megsebesült a támadássorozatban.

Ismét támadás érte a gázai Iszlám Egyetemet, a Hamász kulturális szimbólumát, amely izraeli állítás szerint a radikális palesztin szervezet egyik fegyvergyártó üzeme is.

A külügyminisztérium épületét gyakorlatilag teljesen lerombolta az izraeli légierő. A környéken más házak is romba dőltek, és tüzek keletkeztek.

A minisztériumi épületek elleni támadást újabb csapásmérő hullám követte: ezek célpontjai egyelőre még nem ismeretesek. A kórházak összesítései szerint hétfő estig 364-re emelkedett a szombat reggel óta tartó légi hadművelet halálos áldozatainak a száma. Mintegy 1400-an sebesültek meg. Az ENSZ arról számolt be, hogy legkevesebb 62 nő, illetve gyermek vált a légi csapások áldozatává.

Az izraeli hadsereg a kedd hajnali támadássorozatot is azzal indokolta, hogy a Hamászhoz tartozó létesítményeket vették célba a vadászbombázók.

Közben a katonai rádió jelentése szerint kedden egy izraeli hadihajó nem engedett kikötni a Gázai övezetben egy Ciprusról érkező, segélyt szállító hajót, mert ezzel megsértette volna az övezet Izrael általi zárlatát. Az izraeli hadihajó először figyelmeztető lövéseket adott le, és legénysége jelezte, hogy az övezetben háborús helyzet van, ezért a segélyt szállító hajónak vissza kell fordulnia. Utóbbi azonban nem fordult vissza, hanem a hadihajó kikerülésével folytatni akarta útját. A hadihajó ekkor nekiütközve feltartóztatta. Az ütközésben nem sérült meg senki, de a hajókban kár keletkezett. A segélyhajó visszafordult.

A segélyt szállító, 20 méter hosszú hajót, a Dignityt palesztinpárti aktivisták bérelték, és a Gázai övezetet sújtó blokádot szándékosan megsértve akartak oda egészségügyi felszerelést szállítani. A fedélzetén volt mások között Cynthia McKinney volt amerikai kongresszusi képviselő, a zöldek volt államfőjelöltje és Szami al-Háddzs, az al-Dzsazíra arab hírtelevízió riportere, volt guantánamói fogoly. A hajóutat a Szabad Gáza Mozgalom emberjogi csoport szervezte. Washingtoni központjukból megerősítették, hogy az általuk bérelt hajót fordította vissza az izraeli haditengerészet.

A hajó augusztus óta már ötször szállított segélyt a Gázai övezetbe. Minden alkalommal 3-4 tonnányi egészségügyi felszerelést vitt. Izrael eddig sem nézte jó szemmel ezeket az akciókat, de nem akadályozta meg. Ezúttal azonban arra hivatkozva tagadta meg a hajótól a kikötést, hogy egy nappal korábban zárt katonai övezetté nyilvánította az övezetet.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Izrael újabb csapást mért gázai célpontokra

Újabb csapásokat mért az izraeli légierő szombaton sötétedés után gázai övezeti célpontokra; az izraeli védelmi miniszter nem sokkal korábban kijelentette, a zsidó állam, ha szükséges, kiterjeszti a Hamász palesztin iszlamista mozgalom elleni műveleteit.

Vélemény

„Nem volt más lehetőségünk a Hamász megfékezésére”

Avihu Ben-Nun tartalékos tábornok 34 évig szolgált az izraeli légierőben, több évig annak főparancsnokaként. Többek közt irányítása alatt bombázták le a 80-as évek elején az épülő iraki atomlétesítményt, szállították az etióp zsidókat Izraelbe, a Salamon hadművelet keretében. Nyugdíjazása után a General Motors izraeli érdekeltségeinek vezetője lett. A gázai háború hátteréről kérdezte a hvg.hu jeruzsálemi tudósítója.