szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkezdődött a hivatalos köztársasági elnökválasztási kampány Szlovákiában. A március 21-re kiírt választáson hét jelölt fog versengeni a legfőbb állami tisztség elnyeréséért.

A két legesélyesebb elnökjelölt - Ivan Gasparovic és Iveta Radicová - egyaránt sajtóértekezleten mutatták be elképzeléseiket és programjukat. Gasparovicot, a jelenlegi államfőt, a koalíció két legerősebb pártja, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-sociálna demokracia) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) támogatja, sajtóértekezletén a két párt elnöke, Robert Fico és Ján Slota is megjelent. Iveta Radicová a parlamenti ellenzék közös elnökjelöltje, így bírja a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) támogatását is.

A legfrissebb országos felmérés eredménye szerint február végén 48,6 százalékra (mínusz 6 százalék) esett vissza Gasparovic támogatottsága, míg Radicováé 33,3 százalékra (plusz egy százalék) emelkedett. A többi öt jelöltnek 10 százalék alatt van a támogatottsága, s a szlovák sajtó szerint nincs esélyük a győzelemre. A felmérés szerint Zuzana Martinákovát 7,1 százalék, Frantisek Mikloskót 5,5 százalék, Dagmar Bollovát 2,7 százalék, Milan Melníket 2,1 százalék és Milan Sidort 0,7 százalék támogatná. Általános a vélemény, hogy az első körben senkinek sem sikerül megszereznie a győzelemhez szükséges támogatást, vagyis az összes szlovákiai választópolgár több mint ötven százalékának a szavazatát.

Valószínűleg szükség lesz az április 4-re kitűzött második fordulóra, amelyen a felmérés szerint Gasparovicot a szavazók 56,5 százaléka, míg Radicovát 43,5 százalék támogatná.

A kampány 48 órával az elnökválasztás első fordulója előtt zárul. Ezt követően kampánycsend lép életbe, amely a voksolás befejezéséig tart.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Gasparovic megint nem írta alá az oktatási törvényt

Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnök kitart korábbi álláspontja mellett, és megint nem írta alá a módosított oktatási törvényt, amely a kisebbségi iskolák tankönyveiben lehetővé teszi a földrajzi nevek kétnyelvű használatát. Ettől a törvény még életbe léphet.

MTI Világ

Sarkozy összekeverte Szlovéniát és Szlovákiát

Sarkozy a brit Sunday Telegraph című újságnak adott interjúban helyezte tévesen Szlovéniába a Peugeot-Citroen (PSA) autógyár szlovákiai üzemét. A két országgal már másoknak is meggyűlt a bajuk, korábban George W. Bush volt amerikai elnök és Silvio Berlusconi olasz kormányfő emlegetett szlovákként szlovén politikusokat.

hvg.hu Kult

Szlovák-magyar filmverseny: lehet normálisan is együtt élni

Kiosztották a szlovák-magyar közös rendezésű, nyílt rövidfilmpályázat, az "életREklám" díjait. Az eseményt kitalálói és szervezői kifejezetten az elmúlt idők elmérgesedő szomszédi viszonyai ellenében pozicionálták. Arra buzdították a filmverseny résztvevőit, a normális szlovák-magyar együttélésről beszéljenek, illetve általában a másság elfogadásáról. Íme a győztesek!

MTI Itthon

Magyar-szlovák: problémakatalógust fogadtak el

A gazdasági válság körülményei között a kisebbségek nem lehetnek a megszorítások kárvallottjai; mind a magyar, mind a szlovák külügyi bizottság országa kormányához fordul, azt kérve, ne vonjanak el forrásokat magyarországi szlovákoktól, illetve a szlovákiai magyaroktól - mondta a két parlamenti testület elnöke a szerdai esztergomi bizottsági találkozó utáni sajtótájékoztatón.

MTI Világ

Gasparovic ringbe száll

Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnök Pozsonyban bejelentette, hogy márciusban újra megpályázza az államfői tisztséget.

MTI Világ

Szlovákiai magyar tankönyvügy: Gasparovic "gyurmaelnök"

A "szerencsétlen és felettébb kínos" magyar tankönyvügy már régen lezárulhatott volna, s nem mérgezte volna hónapokon át a szlovák politikát, ha Ivan Gasparovic államfő nem viselkedett volna úgy, mint egy politikailag teljesen mértékben nem önálló személy - írja jegyzetében a Pravda című független szlovák napilap.