szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A több ezer halottat követelő mexikói drogháborúban használt fegyverek 90 százaléka az Egyesült Államokból származik, az Obama-kormány mégsem erőlteti az amerikai fegyvertartási jog szigorítását - olvasható a Newsweek magazin legfrissebb számában.

Feltételezések szerint több mint 7 ezer ember halálát okozták tavaly január óta a mexikói drogkartellek közötti területháborúk.

Eric Holder igazságügy-miniszter korábban még kiállt amellett, hogy visszaállítsák a nagy tűzerejű, félautomata támadó fegyverek lakossági forgalmazásának 2004-ben lejárt tilalmát. A befolyásos fegyverlobbi azonban közbelépett.

Az amerikai alkotmány ugyan rögzíti a fegyverviselés jogát, de arról eltérnek az értelmezések, hogy a polgári lakosság miféle fegyvereket birtokolhat, illetve a kormány milyen szerepet játsszon a közbiztonság fenntartásában. A Clinton-kormány idején a kongresszus betiltotta a támadó fegyverek lakossági forgalmazását, a Bush-kormány alatt viszont nem újították meg a tilalmat, így a piacot az utóbbi 5 évben elárasztották ezek a fegyverek. Sok amerikai azt reméli - mások meg éppen attól tartanak -, hogy Obama ismét tilalmat rendel el erre a kategóriára.

Eric Holder egy február 25-i sajtótájékoztatón a mexikói kábítószer-maffia körében elharapózott erőszak kapcsán még arról beszélt, hogy vissza kell állítani a tilalmat. Ezt maga Barack Obama elnök is támogatta a tavalyi kampányban. Holder azt mondta, hogy a támadó fegyverekre vonatkozó tiltás csökkentené az Egyesült Államok déli szomszédjánál az erőszakot.

A rendkívül erős amerikai fegyverlobbi azonban ellenakcióba lendült, és úgy tűnik, a lobbik tevékenységének korlátozását hirdető Obama kormánya meghátrál. A nemzeti fegyverszövetség riasztást küldött tagjainak. A washingtoni képviselőház 65 tagja közös levélben jelezte, hogy elleneznek bármiféle tilalmat. Ugyanígy lépett fel több szenátor, ráadásul a demokrata párti Nancy Pelosi házelnök és Harry Reid szenátusi többségi frakcióvezető közölte, idén már szó sem lehet arról, hogy napirendre vegyék a tilalom visszaállítását.

Holder újabb, március 25-i sajtótájékoztatóján a támadó fegyverek ügyében már ki sem ejtette a tilalom szót. Arról beszélt, hogy a kormány igyekezni fog betartatni az érvényben levő törvényeket, és szándékában áll tárgyalni mexikói partnereivel a fegyvercsempészetről. A mexikói kormány egyébként a tilalom újbóli bevezetését várja Washingtontól.

A Newsweek névtelen forrásokra hivatkozva rámutatott: az igazságügyi miniszter pálfordulása nem a véletlen műve. A Fehér Ház jelezte neki: ne erőltesse a támadó fegyverekre vonatkozó tilalom ügyét, mivel ez a vitatott kérdés igencsak megnehezítené az elnök törvényhozási terveit a Capitoliumon. Ahogy egy demokrata kongresszusi tanácsadó fogalmazott: "Értésünkre adták, hogy fogjuk vissza magunkat".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

USA: szankciók fegyvergyártók ellen

Washington szankciókat vezetett be 13 kínai, orosz és venezuelai vállalat ellen azzal a gyanúval, hogy fegyvereket vagy érzékeny technológiákat adtak el Iránnak, Észak-Koreának és Szíriának.

MTI Világ

A Pentagon nem tartotta nyilván az afganisztáni fegyvereket

Az amerikai védelmi minisztérium nem tartotta nyilván megfelelő módon az Afganisztánnak szállított fegyvereket, amelyek a felkelők kezébe juthatnak - szerepel egy kongresszusi jelentésben, amelyről a The New York Times számolt be előzetesen csütörtökön.

hvg.hu Shake

Obama titokban elvette a pilóták pisztolyait

A 2001. szeptember 11-i terrortámadások után az amerikai pilóták számára engedélyezték, hogy fegyvert viseljenek, ha elvégeznek egy szövetségi biztonsági kurzust. Az új amerikai elnök azonban visszavonta a rendelkezést, mivel ez ellentétben állt a fegyverviseléssel kapcsolatos nézeteivel - írja a Travelline.