A pénzügyi piaci válság, amely miatt 2008 őszén kis híján összeomlott a bankrendszer, ma már a gazdaság többi részére is kihat: a hitelekkel kapcsolatos megszorítások érintik a háztartási kiadásokat és az ipari beruházásokat is. Európa pénzügyi szabályozási keretének javítása a következő Európai Parlament egyik legfontosabb feladata lesz.
A gazdasági válság következményei és a demográfiai változás hatásai elleni küzdelem, továbbá az európai szociális modell megóvása is a képviselőkre váró új feladatok közé tartozik.
Az éghajlatváltozás az emberiség előtt álló kulcsfontosságú kihívás. Az éghajlatváltozás elleni küzdelem céljából az uniós jogszabályok végrehajtása mellett az EU-nak egyidejűleg tárgyalásokat kell folytatnia egy, az egész világra kiterjedő, a kiotói utáni éghajlati rendszerről is. Erről Koppenhágában 2009 végén állapodhatnak meg.
A külügyi feladatok között szerepel az Oroszországgal kötött, lejárt partnerségi és együttműködési megállapodás újjal való felváltása, az Oroszországból Ukrajnán át érkező gázellátás biztosítása, a Kínával folytatott kereskedelem nem tarifális akadályainak felszámolása, az izraeli–palesztin konfliktus megoldásához való hozzájárulás, továbbá a Latin-Amerikával kötött társulási megállapodásokkal kapcsolatos fejlemények nyomon követése.
Az EU-hoz 2007-ben csatlakozott Bulgária és Románia. Horvátország, Törökország és Macedónia jelenleg hivatalos tagjelölt. Mások, így Szerbia, Montenegró és Koszovó előbb vagy utóbb - egyre erősödő vélemény szerint inkább utóbb, de - szintén számíthat a csatlakozásra. Az elkövetkező években a parlament napirendjén meghatározó téma lesz az azzal kapcsolatos vita, hogy ezek az országok hogyan állnak a csatlakozási felkészüléssel.
A tagállamokat a migráció kezelésével kapcsolatos együttműködésre kényszeríti, hogy évente sok ezer bevándorló érkezik az EU-ba, és hogy bármely ország stratégiája kihathat szomszédjára is. A kiegyensúlyozott uniós bevándorlási politika előnyös lenne mindenki számára.
A New York-i, madridi és londoni támadásokat követő években a tagállamok fejlesztették a terrorizmus elleni küzdelem összehangolását, részben az Europol és az Eurojust "együttműködési platformja" révén. A terrorcselekmények megelőzésére irányuló új intézkedéseket az új parlament képviselői megvizsgálják. Szintén fontos kérdés az egyfelől a biztonság és a védelem, másfelől a magánélet és az alapvető jogok közötti egyensúly.
A most megválasztandó képviselők részt vesznek majd a közös uniós agrárpolitika 2013-ra tervezett, következő reformjában. Az eredmény részben a tagállamok között folytatott, várható költségvetési küzdelmeken, részben más tényezőkön – például az éghajlatváltozáson – múlik. Ratifikálása esetén a Lisszaboni Szerződés az Európai Parlamentet a mezőgazdasági miniszterekkel közös döntéshozatali hatáskörrel ruházza fel ezen a területen.
Ha érvénybe léphet, a Lisszaboni Szerződés megteremtheti annak jogi keretét és eszközeit, hogy Európa megfelelhessen a jövő kihívásainak. Az EU egésze válhat demokratikusabbá,, ha a közvetlenül megválasztott Európai Parlament több jogkörhöz jut az uniós döntéshozatalban, például a belügyek, a mezőgazdaság és a költségvetés terén.