szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hét kulcsfontosságú ország diplomatái megállapodtak szerdán az ENSZ-ben, hogy újabb szankciókkal büntetik meg Észak-Koreát a tiltott atomkísérlet végrehajtása miatt.

A Biztonsági Tanács öt állandó tagja (az Egyesült Államok, Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia, Kína) valamint az atomrobbantással közvetlenül érintett Japán és Dél-Korea kéthetes, zárt ajtók mögött lebonyolított egyeztetés után jutott arra a döntésre, hogy további területekre kell kiterjeszteni a korábbi, nem eléggé hatékony szankciókat. A tervezet szövege egyelőre nem nyilvános.

Az AP amerikai hírügynökség úgy tudja, hogy tovább szigorítják a fegyverszállítási embargót, még inkább korlátozzák Phenjan külföldi pénzügyi műveleteit, és felhatalmazást adnak az Észak-Koreába tartó vagy onnan távozó hajók átkutatására a nyílt tengeren. A brit hírügynökség szerint viszont a hajók ellenőrzése csak ajánlott, és nem lesz kötelező. A tervezetet még szerdán a BT zárt ülése elé terjesztik, és esetleg a szavazást is meg lehet tartani róla már pénteken.

Észak-Korea május 25-én annak ellenére hajtott végre egy kísérleti nukleáris robbantást, hogy egy 2006-os BT-határozat eltiltotta ettől. A kiszivárogtatás szerint az új határozat ismét megtiltaná az ilyen robbantásokat, és a ballisztikus rakéták tesztelését is. Orosz és dél-koreai források szerint Phenjan megint arra készül, hogy ilyen rakétát próbáljon ki. A  Mindzsu Dzsoszon észak-koreai állami napilapban kedden fenyegető cikk jelent meg arról, hogy  "könyörtelenül megtorolják", ha valaki "akár a legkisebb mértékben is" megsérti az ország méltóságát és szuverenitását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Világ

Észak-Korea keménykedik, az ENSZ még tanácstalan

Észak-Korea hadiállapotot jelentett be. A világtól elszigetelve élő, sztálinista vezetésű rezsim egyre keményebb hangot üt meg, ráadásul újabb rövid hatótávolságú rakétát lőtt fel. Már Moszkva is úgy véli, Phenjan fenyegeti a világ biztonságát. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai még gondolkodnak, mit tegyenek.

hvg.hu Világ

"Ha megtámadnák, mindent bevetne"

Nem katonai, hanem politikai célja volt az észak-koreai atomrobbantásnak, amivel Phenjan Dél-Koreának „üzent” – magyarázta a hvg.hu-nak dr. Csoma Mózes, az ELTE Koreai Tanszékének adjunktusa. A szakértő szerint az ENSZ-nek már nincs túl sok eszköze a kommunista rezsim ellen, az ország léte kizárólag Kínától függ.

hvg.hu Világ

Miért "ugrál" Észak-Korea?

A észak-koreai rezsim legutóbbi nukleáris robbantása nem annyira Phenjan nemzetközi közösséggel vívott diplomáciai huzavonájának részét képezte, hanem sokkal inkább a megosztott félsziget belpolitikai viszonyainak befolyásolását célozta - olvasható az ELTE Korea Tanszékének adjunktusa, Csoma Mózes által készített elemzésben.

Nagyítás

Nagyítás - A diktatúra mindennapjai

Észak-Korea, a világtól elszigetelve élő, sztálinista vezetésű rezsim egyre keményebb hangot üt meg, hadiállapotot vezetett be, ráadásul újabb rövid hatótávolságú rakétát lőtt fel. A központilag irányított tervgazdaság a hadsereg szolgálatában áll, a Kim Dzsong Il által bevezetett szongun értelmében az ország a nehéz hadiiparra öszpontosít. Képösszeállításunk a világ egyik legkeményebb diktatúrájának mindennapjairól.

MTI Világ

Moszkva nem büntetné meg Észak-Koreát

Moszkva kész támogatni, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatot hozzon Észak-Koreáról, de ellenzi a szankciókat - közölte csütörtökön az orosz külügyi szóvivő, három nappal az észak-koreai kísérleti atomrobbantást követően.