szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ünnepélyes keretek között csütörtökön benyújtotta csatlakozási kérelmét Izland az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő Svédországnál.

A stockholmi ceremónián Össur Skarphedinsson izlandi külügyminiszter adta át az uniós csatlakozási kérelmet tartalmazó dokumentumot Carl Bildt svéd külügyminiszternek.

Bildt már szerdán üdvözölte a nyugat-európai szigetország jelentkezését blogjában. A carlbildt.wordpress.com oldalon megjelent bejegyzésben a miniszter történelminek nevezte Izland lépését, és jelezte, hogy még idén újabb tagfelvételi kérelmekre lehet számítani. Ezzel összefüggésben Carl Bildt megjegyezte, hogy Izland az Európai Gazdasági Térségről szóló egyezményben és a Schengeni Megállapodásban részes államként "jóval előrébb tart, mint más országok, amelyek e területeken nem vesznek részt az európai együttműködésben".

"Üdvözöljük, hogy Izland beadta a csatlakozási kérelmét és azt gondoljuk, hogy Izland az európai család része és itt van helye, ez nem kétséges. Ugyanakkor látni kell, hogy a folyamatban nem tehetünk megkülönböztetést a jelenleg tárgyalásokat folytató tagjelöltekkel szemben" - mondta Iván Gábor, azt követően, hogy Izland ünnepélyes keretek között csütörtökön benyújtotta csatlakozási kérelmét az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő Svédországnál.

A szakállamtitkár hozzátette: az északi országnál is ugyanaz lesz a csatlakozási menetrend, mint a nyugat-balkáni országok, így például Horvátország esetében.

Iván Gábor ugyanakkor kiemelte, hogy Izland stabil demokrácia, régi piacgazdaság, ami valószínűleg megkönnyíti a folyamatot. Az északi ország például alkalmazza a közösségi jog 60-70 százalékát és nagyon régen működteti azokat a belső piaci szabályokat, amelyeket az unió tagállamai. Az érzékeny pontok közé tartozhat ugyanakkor a halászat ügye - fűzte hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Világ

Izland felvételét kéri az EU-ba

Az izlandi parlament kis többséggel megszavazta csütörtökön, hogy a kormány kezdje meg csatlakozási tárgyalásait az Európai Unióval. Az uniós közeledésnek nagy lökést adott a gazdasági válság, mely különösen erősen érintette az izlandi gazdaságot és a bankrendszerét.