szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újraválasztotta szerdán Strasbourgban az Európai Parlament (EP) José Manuel Barrosót az Európai Bizottság elnökévé.

A 736 EP-képviselő közül 382-en szavaztak rá, 219-en ellene voksoltak, 117-en tartózkodtak, 18-an pedig nem vettek részt a szavazásban. Az 53 éves portugál jobbközép politikus, aki 2004 óta irányítja az EU legfőbb végrehajtó testületét, ezzel újabb öt éves megbízást kapott. Barrosót a tagállamok kormányai júliusban egyhangúlag jelölték a posztra, vagyis a baloldali színezetű kormányok is mögé álltak. Ám az Európai Parlamentben ez a széles körű támogatás nem mutatkozott meg.   

A szavazási arány azt jelzi, hogy Barroso az összes EP-képviselő valamivel több mint a felének a támogatását megkapta. A mostani szavazáson ennyi voksra nem volt szüksége, mert az EU egyelőre érvényes nizzai alapszerződése értelmében csak a leadott szavazatok többségét kellett megszereznie. Megválasztása után Barroso azt mondta: egyelőre nem időszerű az Európai Bizottság tagjainak kiválasztása, azzal csak az ír népszavazás után kíván foglalkozni.

A szavazás titkos volt, de azt előre lehetett tudni, hogy szilárdan Barroso mögött áll jelölője, a kereszténydemokrata irányzatú Európai Néppárt frakciója, 265 képviselővel. Szintén támogatta őt az 54 fős konzervatív-reformer frakció, valamint - jóval kevésbé egyértelműen - a 84 tagú liberális frakció. Ez összesen 403 képviselő, vagyis több, mint ahány igen szavazatot Barroso végül kapott. A 184 képviselői hellyel rendelkező szocialisták előre megmondták, hogy a nem gombot nyomják meg, vagy tartózkodnak. Nem nyerte el Barroso az 55 fős zöld frakció támogatását sem. A kisebb frakcióknak Barroso vagy túlságosan jobboldalinak, vagy túlságosan uniópártinak számít.

A baloldaliak jórészt azért bírálták Barrosót, mert szerintük túl keveset tett a gazdasági válság szociális következményeinek enyhítése, a munkahelyek tömeges elvesztésének feltartóztatása érdekében. A liberálisok az egységesebb és átláthatóbb piac megteremtését célzó határozott lépéseket várnának tőle, az euroszkeptikusok viszont a túlzott hatalmú brüsszeli apparátus vezetőjét és erősítőjét látják személyében. Emellett számos tagországtól kapott bírálatot amiatt, hogy a legnagyobb, legerősebb tagállamok akaratának rendeli alá az uniós döntéshozatalt.

A szocialisták és a liberálisok azonban nem találtak vele szemben alkalmas ellenjelöltet, és a júniusi EP-választás is a jobbközép megerősödését eredményezte. Barroso megválasztása mellett szólt az az érv, hogy a gazdasági válság idején az unió nem nélkülözheti a cselekvőképes, az ügyekkel tisztában levő vezetőt az Európai Bizottság élén. Az Európai Parlament (EP) magyar néppárti képviselői támogatták Barroso újraválasztását - közölte a Szájer József vezette delegáció az MTI-vel.

A magyar néppárti delegáció Barroso eddigi bizottsági elnöki tevékenységével gyakran nem volt elégedett, ám "az elmúlt évek többszöri, rossz tapasztalata ellenére is esélyt lát arra, hogy az új kormány Magyarország érdekeinek megfelelő, jó kapcsolatot alakítson ki az Európai Bizottsággal és annak megválasztandó elnökével, José Manuel Barrosóval". "A tény, hogy az Európai Bizottság elnöke néppárti politikus, egy jövendő polgári kormánnyal való jobb együttműködés reményét keltheti" - vélekedett a delegáció vezetője. 

Az MSZP európai parlamenti delegációja egységesen tartózkodott a Barrosóról tartott szavazáson - közölte a delegáció az MTI-vel. "Nem értünk egyet azzal, hogy az Európai Bizottság elnökéről az október 2-i írországi népszavazás előtt szavazzon az EP, így ugyanis sajátos jogi helyzet állhat elő. A bizottság elnökjelöltjéről még a jelenlegi nizzai szerződés értelmében szavazott a parlament, míg a teljes Európai Bizottságról már a lisszaboni szerződés értelmében dönthetünk. A két szerződés vonatkozó szabályozásainak eltérése miatt előállhat az az abszurd helyzet, hogy a bizottsági elnökjelölt kisebb támogatottságot élvez, mint az általa vezetett testület, ezáltal saját legitimitása kérdőjeleződik meg egy olyan időszakban, amikor határozott vezetésre van szükség az Európai Bizottság élén" - érveltek a magyar szocialista EP-képviselők. Mint hozzátették, arról, hogy milyen álláspontot képviselnek majd a biztosok egész testületéről való szavazáskor, csak később, a jelöltek meghallgatását követően döntenek.

A Jobbik EP-képviselői nemmel szavaztak. Balczó Zoltán az MTI-nek ezt azzal indokolta, hogy Barroso egyértelműen a lisszaboni szerződés elfogadásához kötötte saját politikai sorsát. A szerződés lehetővé teszi az EU nemzetállamok feletti jellegének erősítését, és ez egy olyan euroszkeptikus tömörülésnek, mint amilyen a Jobbik, elfogadhatatlan.

Bokros Lajos, az MDF európai parlamenti (EP-) képviselője igennel szavazott Barroso újraválasztásakor. "Az ő munkájával szemben természetesen mindenki megfogalmazhat kifogást, de semmiképpen sem tudtuk támogatni azt az elképzelést, hogy akár elhalasszuk (a szavazást), akár szavazzuk őt le. Semmiképpen nem szerencsés, ha a gazdasági és pénzügyi válság kellős közepén kormányos nélkül marad az Európai Bizottság hajója" - mondta Bokros az MTI-nek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Támogatják Barrosót az uniós országok vezetői

Egyhangú támogatásukról biztosították az uniós országok vezetői José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság eddigi elnökének törekvését, hogy újabb öt évig ő irányíthassa az EU legfőbb végrehajtó testületét - közölte a csütörtökön kezdődött brüsszeli EU-csúcstalálkozó első ülésnapja után, éjszaka tartott sajtótájékoztatón Jan Fischer cseh miniszterelnök.

MTI Világ

FAZ: bizonytalan uniós jövőkép

Meglehetősen kritikus képet rajzolt az Európai Unió jövőjéről szerdai szerkesztőségi kommentárjában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A nizzai és a lisszaboni szerződés közt vergődő Huszonhetek közt nagy a bizonytalanság, erősödnek az közösség ellenes erők és az EP választások alacsony részvételi arányai nyomán sem vonták le a megfelelő következtetéseket a tagállamok a befolyásos német napilap szerint.

Folk György (hvg.hu) Világ

Hány válsággal tudnak egyszerre megbirkózni a világ vezetői?

Biztonsági szempontból rémálomként emlegeti a világsajtó a G8 országok csúcstalálkozóját, melyen az EU szeretne előzetes klímavédelmi megállapodást kicsikarni a gazdasági nagyhatalmakból, miközben a kínai kormányfő idő előtt hazautazik az ujgur zavargások miatt.

MTI Gazdaság

Összehangolt nemzetközi válságlépéseket akar Barroso a G8-tól

Összehangolt válaszlépéseket sürget José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke a világ legfejlettebb iparú nyolc államának (G8) vezetőitől, a gazdasági és pénzügyi válsággal, a kereskedelemmel, az éghajlatváltozással és az energiaellátással, a fejlesztéssel és az afrikai helyzettel, valamint az élelmiszer-ellátás biztonságával kapcsolatos közös gondok megoldása érdekében.

MTI Világ

EP: jövő szerdán szavaznak Barroso újabb mandátumáról

Úgy döntöttek az Európai Parlament frakcióinak vezetői csütörtökön Brüsszelben, hogy az uniós képviselőtestület jövő heti plenáris ülésén megtartják a szavazást José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök újabb ötéves megbízatásáról, amire a tagországok kormányait képviselő tanács tett egyhangú javaslatot.

Világ

„Nem Terminátornak szerződtem”

Támogatták José Manuel Barroso újrázását az Európai Bizottság elnöki székében az EU-tagállamok vezetői, de lényegében az Európai Parlament kezébe helyezték sorsát. A pénteken befejeződött uniós csúcson először képviselte Magyarországot Bajnai Gordon, aki „erősödő bizalmat” tapasztalt.