szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megnyíltak a szavazóhelyiségek péntek reggel Írországban, ahol másodszor voksolnak az Európai Uniót megreformáló lisszaboni szerződésről.

A legfrissebb felmérések szerint az igenek aránya 48 és 68, míg a nemeké 17 és 33 százalék között lehet. Európai vezetők remélik, hogy az igenek többségével kimozdulhat a holtpontról a európai intézmények reformja.

Brian Cowen ír kormányfő csütörtökön, vidéki választókerületében kampányolva bizakodását fejezte ki, hogy az írek támogatni fogják a szerződést, amelynek hatályba lépéséhez mind a 27 tagállam jóváhagyása szükséges. Dick Roche, az európai ügyek államtitkára egy interjúban úgy vélekedett, hogy egy esetleges elutasítás a lisszaboni szerződés elvetését jelentené, azaz kétsebességű Európai Unió jönne létre.

A 27 uniós tagállam közül Írország az egyetlen, amelyben az alkotmány értelmében népszavazásra van szükség a szerződés ratifikálásához. Az írek 2008. június 12-én 53,4 százalékos arányban elutasították a lisszaboni szerződést. Ellentételezés fejében azonban végül vállalták, hogy megismétlik a referendumot. "A garanciák megcáfolhatatlanok ..., és lényegesen megváltoztatták a népszavazás dinamikáját" - mondta az ír kormányfő, utalva azokra a biztosítékokra, amelyeket Dublin az uniótól kapott az abortusz tilalmára, a katonai semlegességre és az alacsony adókulcsokra vonatkozóan.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A britek többsége népszavazást akar a lisszaboni szerződésről

A britek nagy többsége Írországhoz hasonlóan népszavazást akar az uniós intézményi reformokra kidolgozott lisszaboni szerződésről, és a választók egy jelentős kisebbsége azt szeretné, ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból – ez derül ki a The Sunday Telegraph országos felmérésből.

MTI Világ

Német koalíciós botrány a lisszaboni szerződés miatt

Megbotránkozást váltott ki a Német Kereszténydemokrata Unióban (CDU) a kisebbik konzervatív párt, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) Európa-politikája, mivel a párt közleményben a lisszaboni szerződést a német uniós pozíció gyengítéseként értelmezte.

MTI Gazdaság

Írország a 30-as évek óta a legsúlyosabb visszaesését szenvedi el

Írország az ipari országok közül a harmincas évek óta a legsúlyosabb visszaesést szenvedi el. Az ír gazdaság 2008 és 2010 között várhatóan 11,6 százalékkal esik vissza - jósolta korábban az ESRI dublini gazdasági és társadalmi kutatóintézet. Az ESRI szerdán közétett prognózisában a GDP visszaesésének mértékét 14 százalékra módosította a vonatkozó három évre.

MTI Világ

A toryk Klaus-szal ekéznék a lisszaboni szerződést

Nagy-Britannia népszavazást ír ki a lisszaboni szerződésről, ha a brit Konzervatív Párt jövő tavasszal hatalomra kerül, és az uniós reformokról szóló dokumentumot Csehország addig nem ratifikálja - írta szerdai londoni sajtóértesülés szerint David Cameron, a toryk vezére Václav Klaus cseh elnöknek.