szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rendkívüli biztonsági intézkedések közepette kezdődött meg hétfőn Drezdában annak az Oroszországból bevándorolt német férfinak a pere, aki júliusban a városi bíróság épületében több késszúrással megölt egy egyiptomi nőt, annak férjét pedig súlyosan megsebesítette.

A gyilkosság annak idején óriási felháborodást váltott ki a muzulmán országokban, különös tekintettel arra, hogy a tettes nem is titkolta: a bűncselekményt idegengyűlöletből követte el. Ezt erősítette meg a bírósági tárgyaláson a drezdai államügyész is, aki a gyilkosság indítékáról szólva a muzulmánokkal, illetve a nem európaiakkal szemben táplált merő gyűlöletről beszélt.
   
A bűncselekmény több muzulmán országban  - mindenekelőtt Egyiptomban és Iránban - magasra korbácsolta a németellenes indulatokat és számos, Németország elleni tüntetést váltott ki .
   
Az ügy előzményeihez tartozik, hogy a 28 éves férfi még tavaly egy játszótéren sértegette a férjével és kisfiával 2005 óta Drezdában élő nőt, a többi között terroristának és iszlamistának bélyegezve őt. Felrótta, hogy a nő fejkendőt hord, és azt hangoztatta, hogy semmi keresnivalója nincs Németországban.
   
A 31 éves Marva el-Serbini feljelentette az őt sértegető férfit, akit a bíróság első fokon pénzbüntetésre ítélt. Az orosz származású Alex W. fellebbezett, majd a fellebbviteli tárgyaláson - idén július elsején -  legkevesebb 16 késszúrással  meggyilkolta  feljelentőjét, aki akkor három hónapos terhes volt. Ezt követően a felesége segítségére siető férjet is megsebesítette.
   
A férfi  2003-ban érkezett Németországba az oroszországi Perm városából. A hatóságok gyilkossággal, gyilkossági kísérlettel, továbbá  testi sértéssel vádolják, és életfogytiglani börtön vár rá. Az illetékesek előzetesen teljes mértékben beszámíthatónak minősítették.
   
A drezdai bíróság épületében, illetve az épület körül rendkívüli - a legmagasabb fokúnak számító - biztonsági intézkedéseket foganatosítottak. A bíróságot többek között éleslövészek vigyázták, az épületbe belépő hivatalos személyeket, illetve a közönséget a lehető legszigorúbb ellenőrzésnek vetették alá. A vádlottat golyóálló, páncélozott üveggel kerítették el.
   
Az első tárgyalási napon feltűnő volt a  külföldi érdeklődés.  A közönség soraiban az egyiptomi média számos képviselője foglalt helyet, de érkeztek újságírók más muzulmán országokból is. Jelen voltak a németországi muzulmán szervezetek vezetői is.
   
Az áldozatot szülővárosában, Alexandriában temették el. Szintén egyiptomi férje közölte, hogy nem akar Németországban maradni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!