szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hetek német áldozatai ellenére az afganisztáni katonai bevetés folytatása mellett állt ki csütörtökön a parlamentben Angela Merkel kancellár.

A Bundestagban ismertetett kormánynyilatkozatában a kancellár a leghatározottabban elutasította és felelőtlennek nevezte az egyoldalú kivonulást célzó követeléseket. Egyúttal elutasította azt is, hogy a kivonulással kapcsolatban a jelenlegi helyzetben meghatározott időpontot állapítsanak meg. Merkel szükségesnek nevezte ugyanakkor, hogy a nemzetközi közösség mielőbb megteremtse a kivonuláshoz szükséges feltételeket, és ezzel összefüggésben legfőbb feladatként a felelősség átadását említette az afgán hadsereg, illetve az afgán kormány számára.

Az elmúlt két hétben 7 német katona vesztette életét az ázsiai országban, és ezzel 8 éve tartó bevetése óta a Bundeswehr afganisztáni áldozatainak száma 43-ra emelkedett. Az újabb áldozatok nyomán a német lakosság körében tovább erősödött a szerepvállalás elutasítása, az ellenzéki pártok pedig egyre határozottabb fenntartásokat fogalmaztak meg. A szociáldemokrata párt a kontingens számára új, kiterjesztett parlamenti mandátumot és jobb fegyverzetet követelt, a Zöldek a célok felülvizsgálatát sürgették, a Baloldal pártja pedig ismételten a haladéktalan kivonulás mellett foglalt állást.

A kancellár kivétel nélkül elutasította az ellenzéki követeléseket. Hangsúlyozta, hogy nem lehet szó egyoldalú kivonulásról, Németországnak eleget kell tennie szövetségesi, partneri kötelezettségeinek. A kancellár szerint a katonai, illetve újjáépítési szerepvállalás beszüntetése nemcsak Afganisztán stabilitásának helyreállítását, de Németország, Európa és általánosságban a nemzetközi közösség biztonságát veszélyeztetné. "Németország biztonságát a Hindukusnál kell megvédeni" - fogalmazott egyebek között Merkel, aki szerint a régió továbbra is a nemzetközi terrorizmus kiindulópontja. A kancellár szerint a kivonulás a szélsőségeseket bátorítaná, és erősítené azt a kockázatot, hogy atomfegyver kerülhet a terroristák kezébe. Afganisztánt pedig káosz és anarchia fenyegetné - tette hozzá.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a katonai szerepvállalás terén Németországnak - a múltból fakadóan és nemzeti érdekeiből kiindulva is - tartózkodást kell tanúsítania. Utalt arra is, hogy a katonai közreműködés csakis a stabilitás helyreállítását és a biztonság megteremtését célzó erőfeszítések egyik eleme lehet, és az újjáépítést legalább annyira fontosnak nevezte. Újjáépítés nélkül nem lehet biztonságot teremteni, az utóbbi azonban az újjáépítés előfeltétele - jelentette ki.

Merkel állást foglalt a legutóbbi, Afganisztánnal foglalkozó londoni nemzetközi konferencián kidolgozott új stratégia mellett. Ennek lényege, hogy a biztonság és a stabilitás helyreállításáért való felelősséget mielőbb át kell adni az afgán hatóságoknak - emlékeztetett a kancellár, aki szerint ennek a folyamatnak már 2011-ben meg kell kezdődnie. Ugyanakkor elismerte, hogy a Nyugat a múltban hibákat követett el, Afganisztánban történtek előre- és visszalépések is, a célok pedig olykor irreálisak és helytelenek voltak.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Karzai kinevezte az afgán választási bizottság új elnökét

Hamid Karzai afgán elnök új vezetőt nevezett ki szombaton az ország választási bizottságának élére, miután a testület korábbi vezetőjét az a vád érte, hogy szándékosan figyelmen kívül hagyta a tavalyi államfőválasztáson történt csalásokat.

MTI Világ

Dicsérik Merkel kancellár európai uniós szerepvállalását a német lapok

A görög támogatási csomagról létrejött euróövezeti megállapodás ügyében győztesnek minősítették a szombati német lapok Angela Merkel kancellárt. Berlinben ugyanakkor nem kerülte el a figyelmet, hogy az athéni újságok a kancellárt vámpírnak, Németországot pedig Görögország ellenségének nevezték.