Sme: Orbán hétfői szereplése "erősíti az aggodalmat"

A Sme című szlovák liberális lap szerint "gyanús", hogy Orbán Viktor továbbra sem árult el semmiféle konkrétumot a Fidesz gazdasági terveiről.

  • MTI MTI
Sme: Orbán hétfői szereplése

"A külföld Orbán Viktortól arra az egyetlen lényeges kérdésre várja a választ, hogy kihasználja-e megszerzett hatalmát a reformok minél hamarabbi megvalósítására, amelyek eddig neki is köszönhetően mindig megfeneklettek. S megteszi-e ezt annak ellenére is, hogy népszerűségének ez legalább átmenetileg nem használhat" - írja Sme keddi kommentárjában.

Azt állítja: Orbán hétfői sajtóértekezlete "erősíti azt az aggodalmat", hogy a Fidesz titkolózása az új kormány terveiről nemcsak a választási taktika része volt, hanem "a Fidesz talán valóban nem tudja, nincs elképzelése arról, mit tegyen Magyarország legsúlyosabb problémájával, a gazdasággal és a közkiadásokkal".

A Fidesz állítása, hogy előbb leltárt kell készíteni, s össznemzeti konzultációra van szükség, "hamis", mert a párt már legalább egy éve tudja, hogy megnyeri a választást, hogy koalíciós partner nélkül fog kormányozni, s elég embere van a közigazgatásban ahhoz, hogy megfelelő információkkal rendelkezzen. 

"Ugyanakkor a Fideszben olyanok a hatalmi viszonyok, hogy a konzultációknak, Orbánon és legszűkebb körén kívül, nincs semmiféle súlyuk" - jegyzi meg Peter Morvay, a szerző. Kivételt csak az Európai Unió, a külföldi befektetők, s különösen a Nemzetközi Valutaalap képezhet. "Nekik azonban Orbán megüzente, hogy nem főnökei, s hogy ő a világot másképpen látja" - mutat rá a szerző. Hangsúlyozza: Magyarországnak most a nemzetközi bizalomra van éppen a legnagyobb szüksége, nehogy Görögország sorsára jusson.

Amit Orbán ígér - a közbiztonság javítása, a bürokrácia csökkentése és az adórendszer egyszerűsítése - fontos dolgok, de nem elegendőek. "Lehetséges, hogy mindez csak körítés, hogy az embereknek el lehessen adni és meg lehessen édesíteni azt, ami következni fog. De ha túl hosszú ideig keverjük a körítést, a külföld bizalma elpárologhat" - fejti ki Morvay.

Ugyanakkor úgy véli: Orbán elhatárolódása az 1989 utáni fejlődéstől és szavai az új rendszer építéséről, amelyről azonban csak néhány frázist mondott, "aggodalmat" váltottak ki. "A magyarországi rendszer - a jogos kifogások ellenére - a pluralista parlamenti demokrácia rendszere volt, a hatalmi ágak megosztásával, sajtószabadsággal stb. Ezek az értékek leginkább az előző Orbán-kormány idején sérültek" - írja a lap. "Az utóbbi húsz évben Magyarországon létező rendszernek természetesen szüksége van bizonyos javításokra. De lecserélni ezt? Mivel?" - zárja kommentárját a Sme.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?