szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Puha revizionizmusnak" nevezte a kettős állampolgárságról szóló törvénymódosítást Szlovákia nagykövete, utalva arra is, hogy a módosítást éppen a trianoni döntés évfordulója előtt hozták meg.

Bugár: majdnem bűncselekmény
Az, hogy a Fidesz két héttel a szlovák választások előtt fogadta el a kettős állampolgárságról szóló törvényt, majdnem bűncselekmény a szlovákiai magyarok ellen - mondta az atv.hu-nak csütörtökön Bugár Béla, a Most-Híd párt elnöke. A politikus szerint a csökkenő népszerűségű szlovák kormánypártok sokat köszönhetnek Orbán Viktornak, ugyanis a kijelölt magyar miniszterelnök a szlovák nacionalisták javára tematizálta a közbeszédet. „Azt kell mondanom, hogy aki magyar érdekekre hivatkozva ilyen politikai szarvashibát vét, annak el kell gondolkoznia, hogy mennyi keresnivalója van a politikában” – mondta a pártelnök.

Peter Weiss szlovák nagykövet a TV2 Mokka című reggeli műsorában - szlovákul, de az adásban magyarul szinkrontolmácsolva - elmondta, hogy véleménye szerint a magyar parlament egyoldalúan járt el, és nem tartotta tiszteletben sem a két ország alapszerződését, sem az EBESZ bolzánói ajánlásait, sem a velencei bizottság ajánlásait. A diplomata szerint precedens nélküli az unió és a NATO történelmében, hogy egy állam visszautasítja a konzultációt egy olyan kérdésben, amely egy másik ország állampolgárait is érinti.

Arra a műsorvezetői kérdésre, hogy miért zavarja a szlovák felet, hogy a magyar nemzetiségű polgárai magyar állampolgársághoz juthatnak, azt felelte, hogy állampolgárságot adni szerinte "nagyon szokatlan eljárás" Európában, amelyről ráadásul nem is egyeztettek.

Peter Weiss megemlítette Semjén Zsolt tárca nélküli miniszterjelölt nyilatkozatát a témában, és ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy ebből is világosan látszik: a magyar állam a lépéssel nem kulturális, hanem politikai közösséget akar teremteni; a döntés nyomán a "15 millió magyar közösségideálja fog megvalósulni". "Nem vagyunk naivak, hogy ne lássuk, hogy ez már nem családok összekapcsolásáról szól" - hangsúlyozta a nagykövet.

Semjén Zsolt azt mondta, hogy helyes volt a kormányzati ciklus elején beterjeszteni és elfogadni a kettős állampolgárságról szóló törvényjavaslatot. A leendő miniszterelnök-helyettes - aki a nemzetpolitikáért is felel majd - csütörtöki külügyi bizottsági meghallgatásán azt mondta, mindenkivel készek a párbeszédre, és bármely uniós és nemzetközi fórumon készek megvédeni az álláspontjukat. Naivitás lenne azt hinni, hogy ha bármilyen más állampolgársági törvényt hoztak volna, a szlovák reagálás nem lett volna hasonló. A szlovák politikában intézményesült a magyarellenesség. Mindegy lett volna, hogy mikor és milyen törvényt fogadnak el - foglalta össze Semjén Zsolt.

Az Országgyűlés szerdán 344 igen, 3 nem szavazat és 5 tartózkodás mellett döntött úgy, hogy lehetővé teszi a határon túli magyarok egyszerűbb, kedvezményes honosítását. Válaszul Szlovákia is módosította állampolgársági törvényét. A gyorsított eljárásban elfogadott módosítás lényege, hogyha ezentúl egy szlovák állampolgár önkéntesen felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszíti a szlovákot. Emellett nem tölthet be bizonyos munkaköröket sem, amelyek kapcsolatban vannak a nemzetbiztonsággal - például a rendőrségnél vagy a biztonsági szolgálatoknál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Martonyi: fel kell lépni a magyarellenesség ellen

A kormány egyetlen alkalommal sem fogja szó nélkül hagyni a magyarellenességet - jelentette ki Martonyi János, a külügyi tárca várományosa az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottsága előtt.

MTI Világ

EU: "nem tudunk beavatkozni" a kettős állampolgárság ügyébe

Az Európai Bizottságnak nincs illetékessége állampolgársági ügyekben, ezekről az Európai Unió tagországai saját illetékességi körükben jogosultak dönteni - mondta csütörtökön Brüsszelben az EU végrehajtó testületének egyik szóvivője.

MTI Világ

Aggódnak a szomszédok a kettős állampolgárság miatt

A jelentős magyar kisebbséggel bíró EU-tag Szlovákia és Románia, valamint a nem EU-tag Szerbia aggódik, hogy a magyar állampolgársági törvény módosítása nyomán Budapestnek nagyobb beleszólása lehet belügyeikbe - írta a Stratfor amerikai stratégiai elemző csoport.

MTI Világ

Gasparovic szerint Szlovákia mindent megad magyarjainak

Ivan Gasparovic szerint a szlovákiai magyaroknak nincs miért kérniük a magyar állampolgárságot, mert Szlovákia teljes mértékben biztosítja állampolgári jogaikat, s részvételüket az ország politikai és gazdasági életében.