szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bugár Béla, a szlovákiai Híd elnöke szerint pártja a választóknak akar bizonyítani, és nem a magyarországi politikának.

"Egy párt nem attól válik ilyenné vagy olyanná, hogy mit bizonygat, hanem attól, hogy mit cselekszik. Mi a választóinknak akarunk bizonyítani, nem Semjén Zsoltnak, és nem Magyarországnak" - szögezte le Bugár Béla az Új Szó című napilap szerdai számában a magyar miniszterelnök-helyettesnek arra a Kossuth Rádióban tett kijelentésére reagálva, hogy a Híd döntse el, magyar párt-e vagy sem. A Fidesz-KDNP miniszterelnök-helyettese ezt azzal kapcsolatban mondta, hogy Budapest még a nyáron összehívja a Magyar Állandó Értekezletet (MÁÉRT), és fenn fogják tartani a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát (KMKF) is. Semjén szerint csak akkor kaphat meghívót a Híd, ha nyíltan is magyar pártnak minősíti magát. 

"Választóink háromnegyede magyar, de még ha nem volna is ennyi választónk, akkor sem felejtjük el, hogy magyarok vagyunk. Minden választónk érdekét, így nyilvánvalóan a magyar választók érdekeit is képviselni fogjuk a kormányban" - mondta a Híd elnöke. Ravasz Ábel, a Publicus Slovensko elemzője Semjén nyilatkozata mögött egy politikai játszmát sejt, melynek célja, hogy ne a Híd oszthassa el a Magyarországról érkező anyagi támogatásokat. "Meglepő Semjén Zsolt nyilatkozata arról, hogy a Híd definiálja magát magyar pártként. Ilyen kijelentéseket tenni egyáltalán nem szokványos dolog. Semjén Zsolt ezáltal egy külföldi párt belső ügyeibe avatkozik bele, ráadásul nagyon érdekes szituáció az, hogy a magyar kormány azt kéri a szlovákiai magyarok érdekeit a parlamentben és feltehetően a kormányban is egyedül képviselő párttól, hogy még további úgymond hűségbizonyítékokat adjon. Úgy vélem, ezt a Híd vezetése sértésnek is veheti” – fejtette ki Ravasz Ábel.

"Nem az történik, hogy a kampány alatt a Magyarország részéről mellőzött Bugár Béla sértődöttségből nem hajlandó a Fidesszel együttműködni, hanem az, hogy a Fidesz, amely már a választási kampány alatt is diszkriminálóan viselkedett a Híddal kapcsolatban, további követelésekkel áll elő a feltehetően kormányszerephez jutó Híddal szemben. Ez igencsak furcsa szituáció" – véli a politológus. Szerinte a Magyar Koalíció Pártja (MKP) pozíciója még mindig azért erős ebben a helyzetben, mert ez a párt volt a Fidesz partnere, s ez nem múlik el nyom nélkül. 

"Az MKP Budapesten még mindig igyekszik olyan képet festeni a Hídról, hogy az nem egy igazi magyar párt. Ezt pedig a Fidesz nagyon szívesen elhiszi. Úgy tűnik, mintha Semjén Zsolt egy politikai kísérletet folytatna: sarokba próbálja szorítani a magát nem etnikai pártként definiáló Hidat, amelynek két lehetősége maradt: vagy deklarálja, hogy igen, magyar párt vagyunk, ezzel viszont ellehetetleníti magát Szlovákiában, hiszen sok szlovák szavazója volt, és eleve nem magyar pártként definiálta magát. Bugárék másik lehetősége az, hogy elutasítják Semjén felszólítását, ebben az esetben azonban egy adu ászt adnak a Fidesz és az MKP kezébe, amellyel kizárhatják a Hidat a magyar–magyar kapcsolattartás fórumaiból" – véli a politikai elemző.

A politológus szerint itt válik nagyon komollyá a helyzet: a magyar–magyar kapcsolattartás legfontosabb eleme ugyanis a támogatáspolitika. "Azt gondolom, arról van szó, hogy aki kimarad a MÁÉRT-ból és a hasonló szervezetekből, az a támogatási pénzek elosztásában sem vehet majd részt. Vagyis azt mondhatják, hogy továbbra is az MKP oszthatja el a pénzeket, mivel a Híd nem magyar párt" – fejtette ki Ravasz Ábel az Új Szóban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Új Szó: hány pillére lesz Bugárék Hídjának?

Úgy a parlamentből kibukott Magyar Koalíció Pártjának (MKP), mint a kormányzati szerepre készülő Hídnak is meg kell változnia a következő négy évben - írta a szlovákiai Új Szó pénteken.

hvg.hu/MTI Világ

Nem kerül be a pozsonyi parlamentbe az MKP

A szavazókörök 99 százalékának összeszámlálása után kiderült: csak a Bugár Béla irányította Híd-Most tömörülés került be a szlovák parlamentbe a magyar pártok közül. A hír nyomán az MKP elnöksége bejelentette lemondását.

MTI Világ

Bugár Béla: az első lépést a Fidesznek kell megtennie

Bugár Béla, a szlovákiai Híd elnöke szerint pártja nem zárkózik el a Fidesszel való együttműködés elől, de miután a nagyobbik magyar kormánypárt a választások előtt egyértelműen a Magyar Koalíció Pártját támogatta (MKP), elvárja, hogy az első lépést a Fidesz tegye meg.

toma Vélemény

Szlovákiai választás: Orbán Viktor elkalkulálta magát

A kettős állampolgárság ügyben Pozsonyba menesztett Martonyi János tüntetően mellőzni kényszerült Bugár Bélát. Felelőtlen és oktalan gesztus volt így megalázni a szlovákiai politikust, de ma már látni: mégiscsak hasznosaknak bizonyultak az efféle gesztusok a Híd-Most számára, elvégre ezek állítottak Bugár mellé sok olyan szlovákot, akiknek e téren alighanem rendben lehetnek politikai ösztöneik.

hvg.hu Világ

Mit jelent a Híd-Most választási sikere?

Átalakulás előtt áll a szlovákiai magyar politika: a szombati választáson sikeresen szereplő, a jobboldali kormánykoalícióban is várhatóan helyet kapó Híd-Mostra egyes elemzők már most úgy tekintenek, mint a szlovák-magyar megbékélés leendő kulcsára. Mások szerint viszont kérdés, a szlovák-magyar „kétnyelvű párt” milyen válaszokat tud majd adni a két ország közötti problémákra.

MTI Világ

Bugár Béla a Híd-Most sikeréről

A Híd-Most pártban öt hónappal ezelőtt is benne volt a nyolc százalék, miközben az azért nem volt biztos, hogy el is tudják érni ezt az eredményt. De "a választók okosabbak voltak, mint egyes politikusok" - mondta Bugár Béla, a szlovákiai párt elnöke a Duna Televíziónak adott interjújában vasárnap.

MTI Világ

Hozzányúl az állampolgársági törvényhez az új szlovák koalíció

Megegyezett a programtézisekben a négy szlovákiai jobbközép párt, amely közösen kíván kormányt alakítani - közölte kedden éjfél előtt Iveta Radicová, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU) kormányfőjelöltje. A Híd-Most elnöke, Bugár Béla szerint módosítanák az állampolgársági törvényt és az államnyelvtörvényt is.